Ogromna deportacja. Zapakowali Gruzinów do samolotu, byli zagrożeniem
W środę 14 maja Straż Graniczna, we współpracy z Frontexem, przeprowadziła największą w tym roku deportację obywateli Gruzji z Polski do Tbilisi. "Stanowili zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego państwa" - poinformował rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.
Co musisz wiedzieć?
- Kiedy i gdzie odbyła się deportacja? 14 maja 2025 r. Straż Graniczna, we współpracy z agencją Frontex, przeprowadziła deportację 41 obywateli Gruzji z Polski do Tbilisi.
- Dlaczego deportowano Gruzinów? Osoby te - jak przekazał rzecznik MSWiA - stanowiły zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski, w tym były skazane za przestępstwa takie jak posiadanie narkotyków, kradzieże czy pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy.
- Ile osób opuściło Polskę w tym roku? Od początku roku Polskę w ramach deportacji (przymusowej lub dobrowolnej) opuściły już ponad trzy tysiące cudzoziemców, w tym prawie 600 obywateli Gruzji.
Rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński poinformował w środę, że deportowani Gruzini stanowili zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski. Wskazał, że był to "największy w tym roku przymusowy powrót cudzoziemców drogą lotniczą".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zełenski chce spotkania z Putinem. "Będziemy czekać w Turcji"
Wśród nich znajdowały się osoby skazane za różne przestępstwa, takie jak posiadanie narkotyków, kradzieże, bójki oraz pomocnictwo w nielegalnym przekraczaniu granicy.
"Na pokładzie samolotu czarterowego z Radomia do Tbilisi znaleźli się cudzoziemcy, którzy stanowili zagrożenie dla bezpieczeństwa naszego państwa" – podkreślił Dobrzyński.
"Deportacje ruszyły". Rząd rozbija gruzińskie gangi
Premier Donald Tusk już w lutym zapowiedział, że w marcu rozpoczną się deportacje obcokrajowców zatrzymanych w Polsce za przestępstwa. "Deportacje ruszyły. Skutecznie rozbijamy gruzińskie gangi. Nie słowa, a czyny" - napisał premier w serwisie X, podkreślając determinację władz w walce z przestępczością zorganizowaną.
Polskie władze kontynuują działania mające na celu zwiększenie bezpieczeństwa kraju poprzez deportacje osób stanowiących zagrożenie. Od początku roku z Polski w ramach deportacji (przymusowej lub dobrowolnej) wyjechało ponad 3 tys. cudzoziemców. W tej grupie było blisko 600 obywateli Gruzji.
Źródło: X/WP