PolskaNajwięcej książek czyta się na Śląsku

Najwięcej książek czyta się na Śląsku

Mieszkańcy województwa śląskiego najliczniej
w kraju korzystają z usług bibliotek - w zeszłym roku tylko
biblioteki publiczne odwiedziło tam prawie 1 mln osób. Zaraz za Śląskiem plasują się Dolnośląskie i Mazowieckie.

Najwięcej książek czyta się na Śląsku
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

05.05.2008 | aktual.: 05.05.2008 16:38

Takie dane podał za Biblioteką Narodową dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach prof. Jan Malicki. Podkreślił, że statystyki nie ujmują bibliotek szkolnych, pedagogicznych i parafialnych, które także mają niemałą grupę czytelników.

Śląskie plasuje się na pierwszym miejscu, zarówno jeśli chodzi o liczbę czytelników, wielkość księgozbiorów, jak i wypożyczenia. Ten wynik ma dwa wymiary - jeden to tradycja książki na Śląsku, a drugi to ogromne dążenie do kształcenia. Mieszka tu bardzo wielu studentów, a z bibliotek korzystają bardzo często ci, którzy się uczą - powiedział prof. Malicki.

W zeszłym roku biblioteki publiczne w województwie śląskim miały 958 tys. 367 czytelników, a ich księgozbiór wynosi łącznie ponad 16,8 mln woluminów.

Kondycja finansowa śląskich bibliotek jest zróżnicowana. Jak podkreślali podczas konferencji ich dyrektorzy, najłatwiej dostać pieniądze na zabezpieczenie pomieszczeń, bo samorządy wywiązują się w tym zakresie z obowiązków organizatora.

Są natomiast kłopoty z dotacjami na zakup nowości. Co prawda w tym roku widzimy wyraźnie wzrost kwot, jakie samorządy przeznaczają na ten cel, ale i tak w porównaniu do innych źródeł, z których biblioteki korzystają, to proporcja nieciekawa - 2:1. Każde 2 zł zdobyte przez bibliotekę z różnych źródeł - począwszy od dotacji Ministerstwa Kultury, a skończywszy na własnych zarobkach placówek, są rekompensowane tylko 1 zł z funduszy samorządowych - podkreślił prof. Malicki.

To właśnie nowości są tym, co czytelników najbardziej przyciąga do bibliotek. Najchętniej wypożyczane w zeszłym roku były książki z cyklu o Harrym Potterze.

Inne poczytne pozycje, nie obwarowane prawem autorskim jak nowości, bibliotekarze udostępniają w bibliotekach cyfrowych. Działającą od dwóch lat Śląską Bibliotekę Cyfrową odwiedziło dotychczas ponad 2,6 mln internautów.

Podczas konferencji informowano też o imprezach, zaplanowanych w śląskich książnicach w ramach rozpoczętego w poniedziałek Tygodnia Bibliotek. Zaplanowano m.in. spotkania z pisarzami, lekcje obsługi komputera dla dorosłych, pokaz multimedialny mistrza tatuażu; rozpisano ogólnopolski konkurs na artystyczną zakładkę do książki, niektóre placówki ogłosiły też amnestię dla czytelników spóźniających się ze zwracaniem książek.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)