Najszybszy komputer w Polsce
Najszybszy komputer w Polsce, znajdujący się w pierwszej setce najszybszych komputerów na świecie, uruchomiono w Centrum Informatycznym Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej przy Politechnice Gdańskiej.
Maszyna jest tzw. klastrem, czyli rodzajem superkomputera, w skład którego wchodzi zespół od kilkudziesięciu do kilkuset oddzielnych komputerów, połączonych bardzo szybkimi łączami i specjalistycznym oprogramowaniem. Urządzenie, które rozpoczęło pracę w Centrum Informatycznym TASK, zajmuje dziewiąte miejsce na świecie w tej kategorii.
"Taki superkomputer daje wielką szansę polskim naukowcom, aby mieli tu na miejscu te moce i nie musieli jeździć gdzieś po świecie w poszukiwaniu grantów. Wprawdzie za 2-3 lata pod względem technologicznym komputer już się zestarzeje, ale będzie można go modernizować" - powiedział dyrektor Centrum Informatycznego TASK, Mścisław Nakonieczny.
Gdański klaster zbudowany jest ze 128 serwerów, zawierających 256 procesorów. Superkomputer został zbudowany w oparciu o procesory Itanium 2 firmy Intel.
Moc obliczeniowa maszyny wynosi około 1,3 Teraflopa (Teraflop = 1 bilion operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę). Klaster korzysta z oprogramowania Linux. Koszt superkomputera, wraz z instalacją, to 3,2 mln zł.
Komputer umożliwi skrócenie czasu obliczeń naukowych, nierzadko trwających po kilka tygodni, od 10 do nawet 100 razy.
Z klastra będą korzystać przede wszystkim naukowcy uczelni gdańskich, ale także eksperci ze szkół wyższych w innych regionach Polski. Maszyna będzie również dostępna dla współpracujących z nimi naukowców z zagranicy.