Trwa ładowanie...
d1f1az9
d1f1az9
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
walentynki

Najstarszy polski list miłosny

Autorem najstarszego zachowanego listu miłosnego napisanego prozą po polsku jest Marcin z Międzyrzecza, sekretarz biskupa poznańskiego Stanisława Ciołka. List pochodzi z XV wieku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d1f1az9

W Międzyrzeczu (woj. lubuskie) można oglądać kopię listu, oryginał znajduje się w zbiorach Biblioteki Jagiellońskiej w Krakowie - poinformowała dyrektor muzeum w Międzyrzeczu Joanna Patorska.

"Panno ma najmilejsza" - tak rozpoczyna się list z 1429 roku, który Marcin napisał do swojej ukochanej w drodze na służbę do Poznania. Historycy zgodnie podkreślają, że to najstarszy list miłosny napisany po polsku, jaki zachował się do naszych czasów.

W liście Marcin z Międzyrzecza opisuje uczucia, którymi darzył pewną pannę z tego miasta. Zapewnia, że chociaż spotkał inną kobietę, nadal tylko ona ma miejsce w jego sercu. List został nadany w 1429 roku w Szamotułach. Oczytanie go nie jest łatwe, napisany jest bowiem gotyckim pismem w języku staropolskim - powiedziała Patorska.

d1f1az9

Podziel się opinią

Share

d1f1az9

d1f1az9
Więcej tematów