PolskaNajstarszy imam w Polsce skończył 100 lat

Najstarszy imam w Polsce skończył 100 lat

Setne urodziny świętował w Białymstoku najstarszy w kraju islamski duchowny - imam Stefan Mustafa Jasiński. Dzień wcześniej prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za zasługi dla społeczności i kraju.

Najstarszy imam w Polsce skończył 100 lat
Źródło zdjęć: © PAP

Ważna dla muzułmanów uroczystość odbyła się w domu modlitw w Białymstoku. Sam jubilat przewodniczył religijnej części uroczystości, potem składano mu życzenia. Robili to m.in. przewodniczący gmin muzułmańskich, w których w przeszłości pracował jako imam. Życzenia złożył mu także zastępca prezydenta Białegostoku Aleksander Sosna, społeczny doradca prezydenta RP ds. mniejszości.

Życie imama Jasińskiego to nie tylko sto lat ziemskiego bytowania, ale także wiek tatarskich i muzułmańskich losów - podkreślano w wystąpieniach. Zwracano uwagę na jego ciekawość świata, życzliwość i gotowość niesienia posługi religijnej, w czym nie przeszkadza mu wiek.

Duchowny urodził się w Malawiczach Górnych niedaleko Sokółki (Podlaskie). Jego rodzina mieszkała potem m.in. w Symferopolu, Kazaniu i Wilnie.

Jako duchowny związał się początkowo z meczetem w Kruszynianach (obecnie to jedna z dwóch w kraju zabytkowych świątyń muzułmańskich), prowadził też naukę religii muzułmańskiej dla dzieci w Sokółce. W latach 90. ubiegłego wieku pełnił obowiązki imama meczetu w Bohonikach, by po roku 2000 ponownie wypełniać powinności imama w Kruszynianach.

Od roku 2006 jest imamem w domu modlitwy w Białymstoku. Jest także doradcą Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP w sprawach szariatu. Pytany o receptę na długowieczność odpowiada, że trzeba być bogobojnym i sprawiedliwym "a serce będzie spokojne".

Muzułmański Związek Religijny w RP ma obecnie dziewięciu duchownych, sprawujących posługę w gminach muzułmańskich. Najmłodszym z nich jest przewodniczący związku, mufti Tomasz Miśkiewicz.

Przedstawiciele Związku szacują, że w kraju jest 5 tys. obywateli polskich wyznających islam. Głównie są to osoby pochodzenia tatarskiego. Wszystkich muzułmanów jest kilka razy więcej, to głównie studenci, dyplomaci, przedsiębiorcy i uchodźcy z krajów islamskich.

Muzułmański Związek Religijny w RP obchodzi w tym roku 85-lecie istnienia. W czwartek obchody jubileuszu zainaugurowało spotkanie w Pałacu Prezydenckim z Bronisławem Komorowskim. Pięć osób zostało odznaczonych, wśród nich dostojny jubilat.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (6)