Najsłynniejsza polska sosna uszkodzona bardziej, niż sądzono. Korona usunięta
500-letnia sosna, będąca symbolem Pienin, została uszkodzona podczas czwartkowej akcji ratowniczej. Śmigłowiec wysłany na ratunek rannej turystce uszkodził drzewo. Zniszczenia okazały się na tyle poważne, że korona sosny została usunięta.
10.09.2018 | aktual.: 10.09.2018 18:56
Uszkodzona sosna została przebadana w weekend przez zespół specjalistów. Jak informują władze Pienińskiego Parku Narodowego, stan zniszczeń był poważniejszy niż początkowo zakładano. Specjaliści zajmujący się chirurgią drzew oraz uprawą bonsai zarekomendowali wycięcie uszkodzonej części sosny.
"Pozostawienie złamanej części zagrażałoby jedynej ocalałej i żywej gałęzi (...) podjęto decyzję o usunięciu odłamanej korony i zabezpieczeniu rany na pniu przed chorobami grzybowymi" - czytamy na stronie Parku.
Akcja ratunkowa na szczycie Sokolicy była prowadzona w czwartek. Nastoletniej turystce, która upadła w okolicach szczytu i została ranna w głowę, wspólnie pomagali ratownicy GOPR i TOPR. Ci drudzy przylecieli śmigłowcem, by przetransportować ranną dziewczynę.
Zobacz także
W trakcie tej akcji ratunkowej, na skutek silnego pędu powietrza wytworzonego przez wirnik śmigłowca, złamała się korona sosny.
Pieniny to jedno z najbardziej malowniczych miejsc w Polsce. Przełomy Dunajca dzielą te wapienne góry na trzy części: Pieniny Spiskie, między Dursztynem a Niedzicą; Pieniny Właściwe, między Czorsztynem a Szczawnicą oraz Małe Pieniny, między Dunajcem a przełęczą Rozdziele. Pasmo rozciąga się na długości 35 km i 6 km szerokości. Teren ten pełen jest atrakcji, które zaspokoją najróżniejsze gusta. Coś dla siebie znajdą tu nie tylko miłośnicy przyrody, ale także fani historii i poszukiwacze skarbów. 500-letnia sosna była ich symbolem, zdobiącym niemal każdą pocztówkę oraz folder reklamowy.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl