Tajna misja wojska USA. Użyto najpotężniejszej rakiety na świecie
We wtorek w przestrzeń kosmiczną wzbiła się superciężka rakieta nośna Falcon Heavy firmy SpaceX. Wystartowała w tajnej misji sił zbrojnych USA o godz. 9.41 miejscowego czasu z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego NASA na Florydzie. Rakietę wystrzelono po ponad trzech latach przygotowań.
W misji, nazwanej USSF-44, trójczłonowa rakieta, który jest najpotężniejszą rakietą nośną na świecie, wyniosła na orbitę okołoziemską kilka satelitów. Po udanym starcie rakiety firma Elona Muska zapowiada teraz aż 13 kolejnych startów.
CNN zwraca uwagę, że nie ma zbyt wielu publicznie dostępnych informacji na temat USSF-44. W komunikacie prasowym amerykańskie Dowództwo Systemów Kosmicznych (SSC) podało tylko, że start umożliwi umieszczenie na orbicie wielu satelitów, wykorzystując szybki rozwój technologii kosmicznej w zakresie śledzenia obiektów w przestrzeni kosmicznej i innych działań. SSC odmówiło udzielenia dodatkowych informacji.
"Wojsko amerykańskie jest jednym z głównych motorów napędowych krajowej gospodarki rakietowej, rozdając lukratywne kontrakty pożądane przez prywatne firmy startowe, w tym SpaceX i jego głównego konkurenta w tej dziedzinie, United Launch Alliance, który jest wspólnym przedsięwzięciem Boeinga i Lockheed Martin" – wyjaśniła CNN.
Według SSC po wtorkowej misji SpaceX próbuje odzyskać tylko dwa dopalacze pierwszego członu rakiety Falcon Heavy użyte, aby zwiększyć moc Falcon Heavy przy starcie. Środkowy dopalacz pozostanie zgodnie z planem w oceanie ponieważ nie miał wystarczająco dużo paliwa, aby powrócić do bazy.
Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie klikając TUTAJ
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Najpotężniejsza rakieta wróciła w kosmos po trzech latach
Falcon Heavy powrócił we wtorek w kosmos po przerwie trwającej od połowy 2019 roku. Po raz pierwszy wystrzelił w powietrze z fanfarami rok wcześniej, kiedy dyrektor generalny SpaceX Elon Musk zdecydował się na użycie samochodu Tesla Roadster jako ładunku testowego. Znajduje się on wciąż w kosmosie.
Dwie kolejne misje Falcon Heavy, miały miejsce w 2019 roku. Jedna wysłała na orbitę ogromnego satelitę usług telewizyjnych i telefonicznych dla Arabsatu z Arabii Saudyjskiej, a druga wyniosła partię eksperymentalnych satelitów dla Pentagonu.
Falcon Heavy to najpotężniejsza operacyjna rakieta na świecie. Dzięki możliwości podniesienia na orbitę prawie 64 ton, Falcon Heavy może podnieść ponad dwukrotnie więcej ładunku niż kolejna taka rakieta, Delta IV Heavy.
CNN podkreśla, że zarówno należący do NASA system startów kosmicznych (SLS) jak i Starship firmy SpaceX są integralną częścią planów NASA, dotyczących powrotu astronautów na powierzchnię Księżyca po raz pierwszy od pół wieku. SpaceX ma ambicję transportowania człowieka i ładunków na Marsa w nadziei na stworzenie tam stałych osiedli dla ludzi.