ZOO zaszczepi zwierzęta na COVID. Małpy na pierwszy ogień
Jedno z najpopularniejszych ogrodów zoologicznych w Stanach Zjednoczonych rozpoczęło szczepić zwierzęta przeciwko COVID-19. Dawkę najpierw dostały małpy, w kolejce czekają m.in. tygrysy i wydry. Zwierzęta są szczepione specjalnym rodzajem leku.
13.10.2021 10:40
Zoo Audubon w Nowym Orleanie rozpoczęło szczepienie naczelnych przeciwko COVID-19. Następnie dawkę dostaną koty i łasicowate, a także inne zwierzęta mięsożerne jak borsuki, wydry, łasice, fretki, rosomaki i norki. W kolejce do szczepienia czekają wszelkie ssaki, które mogą złapać lub rozprzestrzenić koronawirusa.
Jak podaje Newsweek szczepionka podana tym zwierzętom została zatwierdzona przez Departament Rolnictwa USA.
- To nie jest ta sama szczepionka, która została zatwierdzona dla ludzi – powiedział Bob MacLean, starszy weterynarz w Audubon Zoo. - To szczepionka z inną technologią opracowaną dla zwierząt.
Zobacz także: Opiekun zaraził koronawirusem goryle w zoo. "Może przeskoczyć na inne stworzenia"
Dla zwierząt szczepienie nie jest nowością. Jak dodał MacLean w zoo szczepione są przeciwko wściekliźnie a część zwierząt otrzymuje szczepionkę przeciwko wirusowi Zachodniego Nilu, nosówkę lub inne szczepionki związane z chorobami.
- Zdrowie i bezpieczeństwo naszych zwierząt jest naszym priorytetem. Mamy zwierzęta, o których wiemy, że są podatne na COVID-19 - przyznał.
Według MacLeana nie było do tej pory żadnych przypadków COVID-19 w zoo w Audubon.
Koronawirus zaraził psa w Hongkongu
Zoo powiedziało dziennikarzom, że od dłuższego czasu opracowywana jest szczepionka dla zwierząt do zwalczania koronawirusa. Zoetis Inc. opracował swoją najnowszą szczepionkę dla zwierząt domowych po tym, jak w zeszłym roku pies z Hongkongu uzyskał pozytywny wynik testu na obecność wirusa.
- Chociaż nie ma żadnych długoterminowych badań, odkąd wirus pojawił się mniej niż dwa lata temu, badania rozwojowe przeprowadzone przez Zoetis wykazały, że szczepionka jest bezpieczna i jest skuteczna w zwiększaniu odpowiedzi immunologicznej u zwierząt – powiedział MacLean.