PolskaNajnowszy sondaż ws. szczepień. Niepokojąca zmiana w lutym

Najnowszy sondaż ws. szczepień. Niepokojąca zmiana w lutym

Najnowszy sondaż ws. Narodowego Programu Szczepień. W grudniu 2020 roku szczepionka na COVID cieszyła się zainteresowaniem tylko 1/3 Polaków. Liczba ta rośnie, jednak nie tak, jak mógłby chcieć tego rząd.

Najnowszy sondaż ws. szczepień. Niepokojąca zmiana w lutym
Najnowszy sondaż ws. szczepień. Niepokojąca zmiana w lutym
Źródło zdjęć: © PAP/EPA | PAP/EPA/LUONG THAI LINH, LUONG THAI LINH

Najnowszy sondaż dla "Super Expressu" wykonał Instytut Badań Pollster. Badanie przeprowadzono w dniach 3-4 marca na reprezentatywnej grupie 1033 dorosłych Polaków.

Najnowszy sondaż. Szczepionka na COVID coraz popularniejsza

Tematem najnowszego sondażu była szczepionka na COVID i chęć zaszczepienia się. Jak widać w badaniu przeprowadzonym dla "SE", zaufanie do preparatów firmy Pfizer, Moderna i AstraZeneca rośnie.

O ile w grudniu 2020 roku, gdy ruszał Narodowy Program Szczepień, chęć zaszczepienia się zgłosiło zaledwie 32 proc. Polaków, tak w styczniu liczba zainteresowanych szczepionką na COVID była już ponad połowa badanych (56 proc - red.). Przeciwko przyjęciu szczepionki opowiedziało się 30 proc. ankietowanych.

Szczepionka na COVID produkowana w Polsce? Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiada

Najnowszy sondaż. Szczepionka na COVID popularna, lecz nie jest idealnie

Według najnowszego sondażu pracowni Pollster chęć zaszczepienia się w lutym 2021 jeszcze się powiększyła. Za przyjęciem szczepionki na COVID opowiedziało się aż 58 proc. respondentów - to jednak tylko o 2 pp. więcej, niż w styczniu.

Kolejne 29 proc. badanych zaznaczyło, że się nie zaszczepi. Jak zauważa politolog prof. UJK dr hab. Kazimierz Kik, w Polsce wciąż niski jest poziom zaufania Polaków do opieki medycznej. - Nasza nieufność do służby zdrowia prawdopodobnie jest powiązana z niskim jej poziomem. Ważne jest natomiast to, że od grudnia przybyło osób, które deklarują, że chcą się zaszczepić i że przekroczyliśmy poziom 50 proc. - tłumaczy.

W opinii badacza osób zainteresowanych szczepionką na COVID i jej przyjęciem będzie przybywać wraz z kolejnymi szczepieniami. - Polacy nie wierzą, muszą się więc przekonać - podkreślił Kik.

Źródło: "Super Express"

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (308)