PolskaNajnowszy sondaż TNS Polska. 44 proc. chce głosować na PiS, 17 proc. na PO

Najnowszy sondaż TNS Polska. 44 proc. chce głosować na PiS, 17 proc. na PO

44 proc. badanych, którzy zadeklarowali chęć udziału w wyborach parlamentarnych, chce głosować na PiS, 17 proc. na PO, 9 proc. na formację Kukiz'15, a 8 proc. na Nowoczesną - wynika z sondażu TNS Polska. Do Sejmu według tego badania nie weszłoby zasiadające obecnie w Sejmie PSL.

Najnowszy sondaż TNS Polska. 44 proc. chce głosować na PiS, 17 proc. na PO
Źródło zdjęć: © WP | Konrad Żelazowski

W badaniu zrealizowanym dwa tygodnie po wyborach parlamentarnych na koalicję Zjednoczona Lewica chciało oddać swój głos 5 proc. ankietowanych (próg wyborczy dla koalicji wyborczych wynosi 8 proc.), a na PSL 4 proc. (w wypadku partii próg wyborczy to 5 proc.).

Swoich przedstawicieli do parlamentu nie wprowadziłyby też partie KORWiN i Razem, na które chciało głosować odpowiednio 3 proc. i 1 proc. respondentów.

Ostatnie wybory, a listopadowe badanie TNS Polska

TNS Polska porównał też notowania partii politycznych uzyskane w najnowszym, listopadowym badaniu, z wynikami wyborów. Porównanie to zostało dokonana z wyłączeniem z podstawy procentowania osób, które nie miały sprecyzowanych preferencji.

Jak wynika z tego zestawienia, PiS zyskuje ponad 10 punktów procentowych (wynik wyborczy partii Jarosław Kaczyńskiego to 37,58 proc. a wynik w sondażu - 48,2 proc.). PO straciła ponad 5 punktów proc. (na PO głosowało w ostatnich wyborach parlamentarnych 24,09 proc., w sondażu Platforma uzyskała 18,7 proc. poparcia).

Nieco zyskał też Ruch Kukiz'15, na który w wyborach zagłosowało 8,81 proc. wyborców a w sondażu 10,3 proc. Nowoczesna Ryszarda Petru zyskała pół punktu procentowego (25 października głosowało na tę partię 7,6 proc. Polaków, w sondażu dostała ona 8,2 proc.).

Zjednoczona Lewica straciła ponad 2 punkty procentowe (na tę koalicję partii lewicowych głosowało 7,55 proc. uprawnionych, w sondażu uzyskała ona 5 proc. poparcia). Nieco straciło też PSL, na które w ostatnich wyborach głosowało niewiele więcej niż wynosi próg wyborczych uprawnionych - 5,13 proc., a w sondażu zamiar głosowania na tę partię zadeklarowało 4,7 proc.

Blisko 2 punkty procentowe stracił też KORWIN, na którą to partię w październiku zagłosowało 4,8 proc., a w sondażu - 2,9 proc. Ponad 2 punkty procentowe straciła też partia Razem, na którą w 25 października zagłosowało 3,6 proc. Polaków, a w sondażu TS Polska chęć głosowanie na ugrupowanie Adrian Zandberga zadeklarowało już tylko 1,5 proc.

Gotowość wzięcia udziału w wyborach do Sejmu wyraziło 59 proc. respondentów, przy czym 25 proc. osób zadeklarowało, że zamierza zdecydowanie wziąć udział w głosowaniu, a 34 proc. stwierdziło, że raczej poszłoby głosować. Wśród pozostałych osób 15 proc. osób mówiło, że raczej by nie poszli do urn wyborczych, 19 proc., że na pewno by nie poszli, a 7 proc. wahało się czy iść, czy nie iść do głosowania.

TNS Polska przeprowadził sondaż w dniach 6 - 12 listopada 2015 r. na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1002 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Preferencje partyjne zostały obliczone na próbie 594 - osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (344)