Najnowszy sondaż. Polacy o obecności w Unii Europejskiej
Z najnowszego badania opinii publicznej wynika, że Polacy zdecydowanie opowiadają się za pozostaniem Polski w Unii Europejskiej. Opuszczenia Wspólnoty chce natomiast około 16 proc. respondentów.
Z sondażu pracowni SW Research przeprowadzonego na zlecenie "Rzeczpospolitej" wynika, że w referendum na temat obecności Polski w UE 64,5 proc. Polaków zagłosowałoby za pozostaniem we Wspólnocie, za opuszczeniem UE opowiedziałoby się zaś 16,2 proc. Niezdecydowanych byłoby 12,1 proc. badanych, a 7,2 proc. nie wzięłoby udziału w głosowaniu.
Polska W Unii Europejskiej. PiS przyjmuje uchwałę, Tusk nie wierzy
Dyskusja na temat obecności Polski w UE w ostatnich tygodniach przybrała w Polsce na sile. Stało się tak za sprawą wypowiedzi ważnych polityków PiS, którzy zasugerowali, że pogłębiający się spór polskiego rządu z UE może zakończyć się polexitem. Jednym z tych polityków był wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki, który podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu stwierdził, że Polska mogłaby pójść w ślady Wielkiej Brytanii. Poseł PiS Marek Suski w jednym z wywiadów użył zaś określenia "brukselska okupacja", mówiąc o działania KE wobec Polski.
Wszelkie spekulacje związane z tymi wypowiedziami przeciąć chciał Jarosław Kaczyński, który w wywiadzie dla PAP zapewniał, że żadnego polexitu nie będzie. PiS przyjął ponadto wewnętrzną uchwalę, w treści której znajduje się zapis o tym, że partia wiąże przyszłość Polski z obecnością w Unii Europejskiej.
W zapewnienia PiS nie wierzy jednak Donald Tusk, który podczas Konwencji Krajowej PO wezwał Kaczyńskiego do wprowadzania do Konstytucji RP zmiany, która regulowałby wypowiadanie przez Polskę umów międzynarodowych. Lider Platformy chce, by przy takich głosowaniach do zmiany konieczna była większość 2/3 głosów. - Jeśli się na to nie zgodzicie, to będę każdego dnia powtarzał: nie zgodzili się na tę zmianę, bo wyprowadzają Polskę z UE, bo chcą zniszczyć dorobek kilku pokoleń - zapowiedział.