Polska"Oni nie wiedzą, ile kosztuje chleb". Tusk się nie hamował, znów uderzył w PiS

"Oni nie wiedzą, ile kosztuje chleb". Tusk się nie hamował, znów uderzył w PiS

Podczas sobotniej Konwencji Krajowej Platformy Obywatelskiej w Płońsku ma dojść do zmian w statucie partii i powiększenia grona jej wiceprzewodniczących. - Tym właśnie jest Platforma Obywatelska. Bronimy Polski, bronimy Płońska i bronimy naszej obecności w Unii Europejskiej - mówił Donald Tusk.

- Spojrzałem na tę wymowną ścianę z flagami. (...) To też jest przecież symboliczne. Jesteśmy w pierwszym rzędzie Polakami, jesteśmy patriotami. Wiemy, że nie ma nieważnego miejsca w Polsce, że nie ma nieważnego Polaka - mówił Tusk. - Wiemy też, co to znaczy być Europejczykiem. (...) Dzisiaj tym właśnie jest patriotyzm, by za wszelką cenę bronić Polski w Unii Europejskiej - dodał.

- Tym właśnie jest Platforma Obywatelska. Bronimy Polski, bronimy Płońska i bronimy naszej obecności w Unii Europejskiej - powiedział.

Tusk przypomniał również pytanie, jakie usłyszał od jednego z uczestników Campusu Polska. Polityk został wówczas zapytany, co trzeba zrobić, by mieszkańcy małych miejscowości nie opuszczali swoich małych ojczyzn. - Nie ma jednej recepty dla każdego takiego miejsca. Tego nie zrobi rząd centralny, to najlepiej zrobi społeczność lokalna, ale do tego potrzebne są im pieniądze - powiedział. - Głównym celem obecnego rządu, z tego, co teraz słyszymy, jest ubezwłasnowolnienie samorządów - stwierdził.

- Trzeba zmusić władzę centralną, by internet służył dobrym rzeczom, także na poziomie samorządów i takiego małego miasta - powiedział. - Naszym zadaniem będzie ułatwienie tego dostępu. Bardzo ważne jest, aby dana usługa mogła przyjechać do pacjenta. Tak, by w momencie, kiedy człowiek jest w jakimś krytycznym momencie, nie myślał o tym, że odległość do szpitala czy przychodni brzmi jak wyrok śmierci - dodał.

"Oni nie wiedzą, ile kosztuje chleb"

- Trudno mi wierzyć władzy, trudno się wierzy premierowi - stwierdził. - Premier na pytanie o cenę chleba wykonał wtedy takie piruety, ale to nie jest tragedia, tylko tego się trzeba nauczyć i warto się tego nauczyć - dodał.

Przypomniał również wypowiedź Marka Suskiego, który stwierdził, że nie interesuje go cena masła. - Takiej szczerości, takiej politycznej deklaracji, takiego komunikatu, gdzie ta władza ma ludzi i ich problemy... No trudno w zasadzie o lepszą odpowiedź - powiedział.

- Minister finansów to jest jeden z tych ministrów, którego ostrożna obecność w rządzie powoduje, że nikt nie pamięta, jak się nazywa, ale ja sobie przypomniałem, bo minister finansów uznał za stosowne stwierdzić, że ludzie tak byli zgłodniali zakupów, że mogą przełknąć te wysokie ceny. I to mówi minister finansów, przekonując Polaków, że nie ma się co przejmować drożyzną - mówił były premier.

- Jest jakaś taka reguła, że kiedy oni są pytani o cenę chleba pod koniec ich rządów - taką mam nadzieję - to oni nie wiedzą, ile ten chleb kosztuje. Ale jest jeszcze jedna reguła, że jak oni rządzą, to chleb bardzo drożeje - stwierdził.

"Polityka to nie są baloniki, fajerwerki i piękne wnętrza"

- Wszędzie jest podobnie. Ludzie wszędzie mają te same ambicje, czy też bardzo podobne ambicje, aspiracje. Boją się podobnych rzeczy. Mają pretensję mniej więcej o to samo do władzy i też do opozycji - mówił Tusk o swoich spotkaniach z wyborcami.

- Chcę żebyśmy tutaj w Płońsku zrobili rachunek sumienia. Polityka to nie są baloniki, fajerwerki, piękne wnętrza, to nie są studia telewizyjne i kawiarnie wielkiego miasta. Prawdziwa polityka to jest chęć i zdolność zrozumienia i współdziałania z ludźmi wtedy, kiedy nie mają powodu do radości - powiedział. - Polityka to jest ciężka robota, trzeba sobie łapy ubrudzić w ziemi - dodał.

- W Olecku rozmawiał ze mną taki pan, który stworzył sobie takie powiedzenie: "oni orżnął ludzi, zarżną gospodarkę, wyrżną lasy, no chyba, że przerżną wybory" i ja bym bardzo chciał, żebyście to sobie zapamiętali, nie dlatego, że to fajnie brzmi, ale dlatego, że to jest bardzo serio wskazane. Polityka musi być na serio. Te litery PO muszą znowu, tak jak kiedyś, znaczyć Pełna Odpowiedzialność - powiedział przewodniczący PO.

- Jesteście odpowiedzialni za Polki i Polaków, nie za swoje kariery - stwierdził Donald Tusk. - Prawdziwa polityka, to jest polityka odpowiedzialności za ludzi, za to, co się mówi, prawdziwa polityka to jest też wola i wiara we własną wygraną, tzn. wiara w to, że jesteśmy w stanie reprezentować emocje i interesy większości, a nie mniejszości - dodał.

Apel do członków Platformy

- Wiem, jakimi jesteście ludźmi, znam was prawie wszystkich. (...) Wiem, że macie dobrą wolę, że macie wyłącznie dobre intencje, ale proszę was, zrozumcie, że jesteście odpowiedzialni w sensie politycznym, a ta etyka odpowiedzialności mówi o tym, że trzeba rozumieć wszystkie skutki, także te dalekosiężne, swoich działań, swoich manifestacji, swojej ekspresji - stwierdził.

- Nazwę rzeczy po imieniu. Ja nie pozwolę żebyście zmarnowali tę energię, która na nowo zaczęła się odradzać, więc chce wam powiedzieć, że (...) Polacy, kiedy pada słowo granica, terytorium, państwo polskie to trzymają kciuki za swoją Straż Graniczną i za żołnierzy, zrozumcie to - wskazał.

- Mówię o tym nie dlatego, żeby przekreślić tę dobrą energię, tę gotowość niesienia pomocy, bo to jest istota naszego życia, to jest istota chrześcijaństwa, a większość z nas to przecież chrześcijanie, ale istnieje wymiar polityczny naszych działań i istnieje coś takiego, jak katalog pierwszych potrzeb. (...) Pamiętajcie zawsze na pierwszym miejscu polityk jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo obywateli, ich wolność, bezpieczeństwo swojego państwa i niepodległość swojego państwa. Nie było inaczej i nie będzie inaczej - powiedział.

- Zabierzemy władzę tym, którzy upokarzają ludzi w mundurach, kiedy widzimy, jakie rozkazy wydają, jak dezorganizują polskie służby mundurowe, jak każdego dnia wsączają w nasze serca i umysły lęk - mówił.

- Kiedy mówicie publicznie choćby jedno słowo, kiedy podejmujecie decyzje, będąc prezydentem miasta, posłem, senatorką, pamiętajcie, że Polacy oczekują od was powagi odpowiedzialności, też czułości. Naszym przeciwnikiem nie są instytucje, nie wojsko czy policja, tylko zła władza, która psuje te instytucje, która niszczy te służby. Naszym przeciwnikiem nie są katolicy, bo przecież my jesteśmy katolikami w dużej większości, no nie w padajmy w schizofrenię - stwierdził.

- Musimy dojrzeć ponownie jako formacja polityczna do tej wielkiej politycznej odpowiedzialności za Polaków, a nie za jakiś własny pomysł - wskazał Tusk.

"PiS i Kaczyński chcą wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej"

- Zwracam się do wszystkich, którzy nas słuchają. PiS i Kaczyński chcą wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej, ja to wiem, mi się to nie wydaje. Byłem uczestnikiem rozmów wiele lat temu, z których ta niechęć do naszego członkostwa w UE była wręcz manifestacyjna - mówił. - Polska jest dziś na granicy UE w sensie dosłownym i politycznym - dodał.

- Znam Kaczyńskiego i tę jego wężową politykę. Testowali przez ostatnie kilka tygodni, ile mogą się jeszcze posunąć w tej strategii wyprowadzania Polski z UE - powiedział. - Jedynym, co ich powstrzymuje od nocnego głosowania nad wyjściem Polski z UE, jest to, że widzą, że 80 proc. Polaków chce być w UE - ocenił.

- Oni dowolnej nocy mogą nas wyprowadzić z UE i wiemy, że tego chcą, ale wmawiają wszystkim, że to nie prawda, że to nasze wymysły - zapewniał.

Apel o zmiany w Konstytucji RP

- Prezesie Kaczyński, proszę natychmiast zgodzić się na wspólne przedsięwzięcie - wystarczy głosów waszych i naszych - jakim będzie drobna zmiana Konstytucji, która pozwoli uniknąć ryzyka, że o drugiej w nocy, dysponując de facto jedną trzecią poparcia głosujących, wyprowadzicie Polskę z Unii Europejskiej. Jeśli się na to nie zgodzicie, to będę każdego dnia powtarzał: "Nie zgodzili się na tę zmianę, bo wyprowadzają Polskę z UE, bo chcą zniszczyć dorobek kilku pokoleń" - zapowiedział.

- Bądźcie w pełni odpowiedzialni, a wygracie te wybory, zasłużycie na to - zakończył Donald Tusk.

Radosław Sikorski: Robi się niebezpiecznie

Głos zabrał również europoseł Radosław Sikorski, który mówił o polityce zagranicznej. - Koniunktura międzynarodowa dla Polski się pogarsza, robi się naprawdę niebezpiecznie i państwo wszyscy to wiecie. 250 kilometrów stąd ludzie są więzieni i katowani tylko dlatego, że mają czelność protestować przeciwko skradzionym wyborom, oby nigdy czegoś takiego nie było w Polsce - powiedział. Następnie wspomniał Andżelikę Borys i Andrzeja Poczobuta więzionych w białoruskich więzieniach i nazwał ich bohaterami.

Sikorski odniósł się również do końca misji NATO w Afganistanie. - Chce powiedzieć naszym fundamentalistom: to, że talibowie uważają się za tradycjonalistów, to z niczego ich nie rozgrzesza. Są dobre i złe tradycje. Tradycja dyskryminacji, to jest coś z czym trzeba walczyć, a nie coś co trzeba utrwalać - stwierdził.

Przemowy "zwykłych ludzi"

Do polityków przemawiali również zaproszeni na konwencję "zwykli ludzie", którzy reprezentowali różne środowiska społeczne, np. wojsko czy młodzież.

W trakcie konwencji dokonane zostaną zapowiadane zmiany w statucie partii. Ma wzrosnąć liczba wiceprzewodniczących z 4 do 10, a do zarządu wejść mają także przewodniczący frakcji w Parlamencie Europejskim oraz najwyżsi rangą członkowie prezydiów Sejmu i Senatu. Ponadto w planach jest ułatwienie zasad zapisywania się do partii oraz zmiany mające na celu wprowadzenie parytetu płci na wszystkich szczeblach partyjnej struktury.

Decyzją Donalda Tuska, Konwencja Krajowa PO po raz pierwszy nie odbywa się w dużej aglomeracji miejskiej.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
donald tuskplatforma obywatelskapolityka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1628)