Trwa ładowanie...
22-10-2015 17:05

Najnowszy sondaż: PiS przed PO, 5 partii w Sejmie

36 proc. osób deklarujących udział w wyborach w niedzielę zamierza oddać głos na PiS; 25 proc. na PO - wynika z sondażu CBOS. Do Sejmu weszłyby także: Kukiz'15 z poparciem 6 proc. wyborców, Nowoczesna Ryszarda Petru - 5 proc. i PSL z poparciem 5 proc.

Share
Najnowszy sondaż: PiS przed PO, 5 partii w SejmieŹródło: WP, fot: Andrzej Hulimka
d2drvc6

CBOS zapytał ankietowanych, na kandydata którego komitetu wyborczego zamierzają głosować w wyborach do Sejmu 25 października.

Notowania PiS w porównaniu do badania z pierwszej połowy października wzrosły o 2 pp. z 34 proc. do 36 proc. PO spadły o 2 pp. z 27 proc. do 25. 2 pp. w sondażu stracił także Kukiz'15 (spadek z 8 proc. do 6). Taką samą stratę CBOS odnotował w przypadku Nowoczesnej Ryszarda Petru (spadek z 7 proc. do 5). O 1 pp. wzrosły natomiast notowania PSL (z 4 proc. do 5 proc.)

Z odpowiedzi udzielonych CBOS wynika, że progu wyborczego nie przekroczyłyby: Zjednoczona Lewica - 6 proc. (jako koalicja partii ten komitet wyborczy musi przekroczyć 8 proc. próg), KORWiN - 4 proc., Partia Razem - mniej niż 1 proc.

d2drvc6

Odpowiedzi: "trudno powiedzieć" udzieliło: 11 proc. ankietowanych (to więcej o 2 pp. w porównaniu do badania w pierwszej połowie października).

CBOS przedstawił także wyniki przy pominięciu odpowiedzi niezdecydowanych wyborców (lub przy założeniu, że ich głosy rozłożą się proporcjonalnie między wszystkie komitety).

Z tak przedstawionych danych wynika, że na PiS chce głosować 40,5 proc. ankietowanych; PO - 28,4 proc.; na Kukiz'15 - 7,2 proc. ex aequo ze Zjednoczoną Lewicą - 7,2 proc. Nowoczesną Ryszarda Petru poparło 6,1 proc., PSL - 5,6 proc., a partię KORWiN - 3,9 proc. Poparcie poniżej 1 proc. uzyskała Partia Razem.

Chęć udziału w wyborach do Sejmu i Senatu zadeklarowało 68 proc. uprawnionych do głosowania (to wzrost o 6 pp. w porównaniu do badania w pierwszej połowie października) - podaje CBOS. Zaznacza, że deklarowana w sondażach frekwencja wyborcza przewyższa tę faktyczną średnio o około 18 pp.

CBOS przeprowadził badanie metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 15-21 października roku na liczącej 1114 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Udział w wyborach zadeklarowało 757 osób.

d2drvc6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2drvc6
Więcej tematów