Trwa ładowanie...

PiS w opałach. Najnowszy sondaż pokazuje również problem opozycji

PiS wciąż utrzymuje pozycję lidera w najnowszym sondażu, ale gdyby wybory do Sejmu odbyły się teraz, partia nie miałaby szans na samodzielną większość. Również opozycja może mieć twardy orzech do zgryzienia.
Share
Najnowszy sondaż. PiS bez szans na samodzielną większość. Problem ma również opozycja
Najnowszy sondaż. PiS bez szans na samodzielną większość. Problem ma również opozycjaŹródło: PAP
d5s20b9

IBRiS przeprowadził sondaż na zlecenie "Rzeczpospolitej". Ankietowani byli pytani o to, na które z ugrupowań zagłosowaliby w wyborach do Sejmu.

32,3 proc. badanych wskazało na Prawo i Sprawiedliwość. 18,1 proc. oddałoby głos na Koalicję Obywatelską, a na ugrupowanie Polska 2050 Szymona Hołowni - 17,9 proc.

Lewica może liczyć na 7,4 proc. głosów, Konfederacja - 6,2 proc. 6 proc. zagłosowałoby na PSL-Koalicję Polską. 12 proc. nie wie, na kogo oddałoby głos.

d5s20b9

"Rzeczpospolita" wskazała na to, że PiS utrzymuje pozycję lidera na poziomie 32 proc., jednak to nie daje mu szans na samodzielny rząd. Również opozycja miałaby duży problem z utworzeniem większości po wyborach, bo "należałoby stworzyć koalicję wszystkich czterech sił opozycyjnych".

"RP" zwraca dodatkowo uwagę na to, że PO i Polska 2050 to podobne ugrupowania, z podobnym poparciem, programem i miejscem na scenie politycznej. "Jedno z nich musi więc zrobić wszystko, by przed wyborami zapewnić sobie pozycję dominującą" - czytamy w artykule.

Miliardy na TVP. Ostry komentarz Leszka Millera. "To bezczelne"

Najnowszy sondaż dla WP. PiS wciąż na czele. Zmiana wicelidera

Z najnowszego sondażu Unisted Survey dla Wirtualnej Polski wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę, to zwyciężyłoby je Prawo i Sprawiedliwość. Obecnie rządząca partia zdobyłaby 33 proc. głosów. To o pół pkt. proc. więcej niż w podobnym badaniu przeprowadzonym przed dwoma tygodniami.

d5s20b9

Z kolei drugą siłą polityczną w nowo wybranym Sejmie byłoby według sondażu ugrupowanie Szymona Hołowni Polska 2050, na które głos oddałoby 17,7 proc ankietowanych. To o 3,1 pkt. proc. więcej niż dwa tygodnie temu. Dla porównania poparcie dla Koalicji Obywatelskiej wyniosłoby 17,5 proc. (spadek o niecałe 2 pkt proc.).

Na Lewicę głos oddałoby 9,6 proc. badanych, co oznacza spadek o 1,8 pkt proc. w stosunku do poprzedniego badania. Nad progiem wyborczym znalazłyby się jeszcze Konfederacja i PSL-Koalicja Polska. Na oba ugrupowania zagłosowałoby po 5,3 proc. respondentów. 11,6 proc. badanych nie wskazało żadnej partii.

Źródło: "Rzeczpospolita"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d5s20b9

Podziel się opinią

Share
d5s20b9
d5s20b9
Więcej tematów