Trwa ładowanie...

Najnowszy sondaż IBRIS dla WP. PiS traci poparcie. Hołownia wciąż na podium

Z najnowszego sondażu IBRIS dla Wirtualnej Polski wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w minioną niedzielę, do urn poszłoby 57,5 proc. uprawnionych do głosowania. Jak wyglądałby po nich krajobraz polskiej sceny politycznej?

Sondaż IBRIS dla WP. PiS traci poparcie. Hołownia wciąż na podiumSondaż IBRIS dla WP. PiS traci poparcie. Hołownia wciąż na podiumŹródło: PAP, fot: Marcin Obara
d2fxara
d2fxara

Ankietowani odpowiadali na pytanie: "Gdyby w najbliższą niedzielę odbywały się wybory parlamentarne, to wziąłby Pan lub Pani w nich udział?". "Zdecydowanie tak" odpowiedziało 36,5 proc. z nich, a kolejne 21 proc. wybrało odpowiedź "raczej tak".

Udziału w wyborach nie wzięłoby 27,3 proc. osób, które wybrały odpowiedź "zdecydowanie nie". Opcję "raczej nie" wskazało 13,2 proc badanych. Niezdecydowani stanowili 2 proc. uczestników badania.

Takie wyniki oznaczają, że chęć udziału w głosowaniu delikatnie osłabła. W tożsamym badaniu sprzed dwóch tygodni deklarację udziału w wyborach złożyło 60 proc. ankietowanych.

sondaż WP
Sondaż IBRIS dla WP. FrekwencjaŹródło: WP

Najnowszy sondaż IBRIS dla WP. Na które partie zagłosowaliby Polacy?

Wyniki sondażu mogą zaniepokoić partię rządzącą. Poparcie dla Zjednoczonej Prawicy zadeklarowało 36 proc. badanych. W badaniu sprzed dwóch tygodni mogła ona liczyć na 39,2 proc głosów. Jednocześnie o 4,5 pkt. proc. wzrosło poparcie dla Koalicji Obywatelskiej i wyniosło 31 proc.

d2fxara

Wyborcze podium uzupełniłaby Lewica, na którą głos oddałoby 9,1 proc. ankietowanych (spadek o 0,7 pkt. proc). W sejmowych ławach zasiedliby także posłowie Konfederacji - 6,7 proc. i Koalicji Polskiej, czyli przymierza PSL i Kukiz'15 - 5 proc. Zdania nie miało 12,2 proc. badanych.

sondaż WP
Sondaż IBRIS dla WP. Wyniki partii politycznychŹródło: WP

Najnowszy sondaż IBRIS dla WP. Hołownia utrzymał miejsce na podium

Rozkład głosów uległby zmianie, gdyby do parlamentarnego wyścigu stanęło również ugrupowanie Polska 2050. Ruch Szymona Hołowni znalazłby się na wyborczym podium z wynikiem 11,7 proc. W tym układzie największe poparcie otrzymałaby Zjednoczona Prawica - 34,3 proc., czyli o 4,5 pkt. proc. mniej niż przed dwoma tygodniami. KO zdobyłaby z kolei 27,1 proc. głosów (spadek o 1,5 pkt. proc.).

Do Sejmu weszłaby Konfederacja z wynikiem 6,1 proc. i Lewica - 5,6 proc. Koalicja Polska mogłaby liczyć na zaledwie 2,8 proc. poparcia. Niezdecydowanych jest 12,3 proc. ankietowanych.

sondaż WP
Sondaż IBRIS dla WP. Poparcie przy starcie ugrupowania Polska 2050Źródło: WP

Wygląda na to, że start Polski 2050 najgorzej odbiłby się na poparciu dla Lewicy, którą ugrupowanie Hołowni zrzuciłoby z podium. Co więcej, Lewica znalazłaby się również za Konfederacją. Koalicja Polska w tym układzie w ogóle nie wprowadziłaby do Sejmu swoich posłów.

d2fxara

Sondaż IBRIS został przeprowadzony w dniach 6-7 sierpnia 2020 roku na reprezentatywnej próbie 1100 dorosłych Polaków. Badanie zrealizowano metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).

Protest LGBT w Warszawie. "Do tej pory nie było tak jawnej nagonki"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2fxara
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2fxara
Więcej tematów