Trwa ładowanie...

Najnowszy sondaż IBRiS dla WP. Duży spadek PiS, tracą większość

Najnowszy sondaż IBRiS dla Wirtualnej Polski pokazuje, że pozycja PiS w ciągu ostatnich dwóch tygodni mocno osłabła. Najbardziej na tym korzysta Koalicja Obywatelska (PO, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni), która powoli zaczyna odrabiać stratę do lidera.

Pozycja lidera PiS w ciągu ostatnich dwóch tygodni mocno słabniePozycja lidera PiS w ciągu ostatnich dwóch tygodni mocno słabnieŹródło: PAP
d3wy6db
d3wy6db

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się w niedzielę 18 października do urn poszłoby 48,5 proc. uprawnionych do głosowania - wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Wirtualnej Polski. Zdecydowaną chęć udziału w wyborach wyraziło 34 proc. badanych, zaś 14,5 proc. wybrało odpowiedź "raczej tak".

W głosowaniu nie wzięłoby udziału 47,8 proc. respondentów, z czego aż 31,6 proc. odmawia udziału w wyborach w sposób zdecydowany. Badanych, którzy odpowiedzieli "nie wiem", było zaledwie 3,7 proc.

Najnowszy sondaż IBRiS dla WP. PiS pikuje w badaniu

Pandemia koronawirusa oraz obowiązujące od soboty nowe obostrzenia w strefach żółtych i czerwonych namieszały w poparciu dla partii politycznych. Najwięcej na tej sytuacji traci Prawo i Sprawiedliwość. Dwa tygodnie temu partia Jarosława Kaczyńskiego zanotowała wzrost o niecały punkt procentowy do poziomu 41,6 proc. Teraz PiS leci ostro w dół i osiąga rezultat 36,1 proc. - to strata 5,5 punktów procentowych. Tym samym partia mogłaby stracić większość w parlamencie.

Koronawirus. Nowe obostrzenia. Piotr Mueller o handlu i świętach

Z kolei wicelider zestawienia - Koalicja Obywatelska - może mieć powody do zadowolenia. Formacja ta zaczęła się piąć w sondażach. W ciągu dwóch tygodni PO odrobiła 6 punktów procentowych do PiS - i cieszy się zaufaniem 28,2 proc. badanych.

d3wy6db

Najnowszy sondaż IBRiS dla WP. Koalicja Polska PSL-Kukiz'15 za burtą

Po raz kolejny wahań w sondażach nie ustrzegł się ruch Szymona Hołowni. Polska 2050 jeszcze miesiąc temu mogła liczyć na 11 proc., żeby dwa tygodnie później spaść do poziomu 9 proc. Teraz ugrupowanie byłego prezentera telewizyjnego cieszy się zaufaniem 9,4 proc. ankietowanych.

W Sejmie - gdyby wybory odbywały się w niedzielę - zobaczylibyśmy jeszcze Konfederację (7,8 proc.), a także Lewicę (6,4 proc.). Pod progiem wyborczym znalazłaby się Koalicja Polska. Sojusz Kukiz'15 i PSL popiera zaledwie 2,5 proc. (błąd oszacowania w badaniu IBRIS dla WP wynosi 3 proc. - red.). 9,6 proc. pytanych nie wie, na kogo zagłosowaliby w wyborach parlamentarnych.

Badanie przeprowadzono 16 października 2020 roku, metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), na próbie 1100 respondentów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3wy6db
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wy6db
Więcej tematów