PolskaNajnowszy pierwiastek będzie się nazywać kopernikiem?

Najnowszy pierwiastek będzie się nazywać kopernikiem?

W maju 2009 roku Międzynarodowa Unia Chemii Czystej i Stosowanej (International Union of Pure and Applied Chemistry - IUPAC) oficjalnie potwierdziła odkrycie pierwiastka 112 przez zespół prof. Sigurda Hofmanna z Centrum Badań nad Jonami Ciężkimi w Darmstadt (GSI Helmholtzzentrum fr Schwerionenforschung).

Zgodnie ze standardami IUPAC, pierwiastek o liczbie atomowej 112 nosi nazwę ununbium i ma skrót UuB.

"Po oficjalnym zatwierdzeniu naszego odkrycia przez IUPAC wszyscy naukowcy biorący w nim udział zgodzili się na propozycję nazwy kopernik dla pierwiastka 112. Chcielibyśmy w ten sposób uhonorować wybitnego uczonego, który zmienił nasze spojrzenie na świat" - komentuje prof. Sigurd Hofmann.

W ciągu sześciu miesięcy IUPAC ma zatwierdzić oficjalną nazwę nowego pierwiastka. W tym czasie środowisko naukowe może przedyskutować propozycję jego odkrywców.

Pierwiastek 112 został odkryty 13 lat temu (w 1996 r.) przez międzynarodowy zespół naukowców (z Niemiec, Finlandii, Rosji i Słowacji) pracujący na akceleratorze ciężkich jonów w Darmstadt.

Jest to najcięższy pierwiastek w układzie okresowym - 277 razy cięższy od wodoru. Stworzono go w procesie fuzji jądrowej - bombardując jądra ołowiu 208 jądrami cynku 70. Ponieważ pierwiastek ten rozpada się po ułamku sekundy, nie występuje w ogóle w naturze, a jego istnienie można udowodnić jedynie przy pomocy wyjątkowo szybkich i czułych metod analizy.

Od 1981 r. eksperymenty prowadzone na kompleksie akceleratorów w Darmstadt zaowocowały odkryciem sześciu nowych pierwiastków o liczbach atomowych od 107 do 112. Dotychczas zespół odkrywców nadał nazwy pięciu z nich: pierwiastek 107 nosi nazwę bohr, pierwiastek 108 - has, pierwiastek 109 - meitner, pierwiastek 110 - darmsztadt, a pierwiastek 111 - roentgen.

Mikołaj Kopernik urodził się w 1473 r. w Toruniu, a zmarł w 1543 we Fromborku. Działając na polu astronomii dokonał odkrycia, że Ziemia (i inne planety Układu Słonecznego) krąży wokół Słońca, a nie odwrotnie. W ten sposób obalił powszechnie akceptowaną w swoich czasach teorię, że Ziemia stanowi centrum Wszechświata.

Jego praca dała podwaliny nowoczesnej koncepcji świata - m.in odegrała decydującą rolę w odkryciu siły grawitacji, odpowiedzialnej za ruch planet oraz doprowadziła do konkluzji, że gwiazdy są niewiarygodnie daleko, a Wszechświat - jest niewyobrażalnie duży.

Nowoczesny obraz świata, zainspirowany przez odkrycie Kopernika, wpłynął też na zmianę teologicznej i filozoficznej koncepcji ludzkości: ludzie nie mogli już dłużej uważać się za centrum świata.

Później okazało się, że Układ Słoneczny jest również modelem innych systemów fizycznych. Struktura atomu jest jak mikrokosmos: elektrony krążą wokół jądra atomu, jak planety wokół Słońca. W jądrze pierwiastka, który ma się nazywać kopernik, elektronów jest dokładnie 112.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)