Trwa ładowanie...
rpa

Najgłośniejsze zabójstwo polityczne w RPA. Dożywocie dla zabójcy Eugene'a Terreblanche'a

Karę dożywotniego więzienia dla zabójcy Eugene'a Terreblanche'a orzekł sąd w południowoafrykańskim miasteczku Ventersdorp, kończąc proces w sprawie najgłośniejszego zabójstwa politycznego w Południowej Afryce od upadku apartheidu.
Share
Skazany na dożywocie Chris Mahlangu
Skazany na dożywocie Chris MahlanguŹródło: AFP, Fot: Stephane de Sakutin
d3bp2gd

Na dożywocie skazany został 30-letni Chris Mahlangu, czarnoskóry robotnik rolny, uznany za winnego zabójstwa 71-letniego Terreblanche'a, białego, afrykanerskiego farmera i polityka, domagającego się zachowania porządków apartheidu i restytucji niepodległej, burskiej republiki Transwalu.

Afrykaner do końca

Choć nigdy nie miał większego wpływu na rzeczywistą politykę, na początku lat 90., przewodząc Afrykanerskiemu Ruchowi Oporu, Terreblanche zaliczał się do najpopularniejszych białych polityków Południowej Afryki. Sprzeciwiał się demontażowi apartheidu i podporządkowaniu czarnej większości. Po pierwszych wolnych wyborach w 1994 r., które zakończyły epokę białej dominacji na południu Afryki, Terreblanche przestał odgrywać jakąkolwiek rolę w polityce, a nawet trafił do więzienia za pobicie dwóch czarnych robotników.

d3bp2gd

Po odbyciu kary wrócił do polityki, zamierzał odrodzić Afrykanerski Ruch Oporu, szukał poparcia u afrykanerskich farmerów, niezadowolonych z nowych porządków politycznych i napadanych na swych farmach przez przestępców.

W kwietniu 2010 r., w przeddzień rozpoczęcia piłkarskich mistrzostw świata, rozgrywanych po raz pierwszy w Afryce, Terreblanche został zamordowany na swojej farmie przez własnych robotników rolnych, z którymi pokłócił się o pieniądze. Zabójstwo Terreblanche'a dla białych farmerów w Południowej Afryce stało się dowodem, że po upadku apartheidu teraz oni padają ofiarą rasowej dyskryminacji ze strony czarnych.

Wymierzając zabójcy Terreblanche'a karę dożywocia (w RPA karę śmierci zniesiono wraz z apartheidem), sędzia John Horn uznał, że Mahlangu działał z pobudek rasistowskich. Drugi z zabójców, Patrick Ndlovu, który dopiero w areszcie śledczym skończył 18 lat, został skazany na dwa lata więzienia. W poczet kary zaliczono pobyt w areszcie i jeszcze w środę Ndlovu został uwolniony.

Najgłośniejsza zbrodnia polityczna od lat

Zabójstwo Terreblanche'a stało się najgłośniejszą w Południowej Afryce zbrodnią polityczną od kwietnia 1993 r., gdy w przeddzień likwidacji apartheidu polski emigrant Janusz Waluś zamordował w Johannesburgu Chrisa Haniego, jednego z przywódców czarnej większości. Mord ten miał zerwać polityczne targi między białymi i czarnymi i wywołać rasową wojnę domową, w której wyniku Afrykanerzy oderwaliby od RPA część kraju i ogłosili tam niepodległość burskiej republiki. Waluś, który należał do Afrykanerskiego Ruchu Oporu Eugene'a Terreblanche'a, został najpierw skazany na śmierć, po czym wyrok zamieniono mu na dożywocie.

d3bp2gd

Wojnę domową zamierzali wywołać też członkowie organizacji Boeremag (Burska Siła), których trwający dekadę proces także zakończył się w tym tygodniu. Sąd uznał 20 oskarżonych za winnych podjętej w 2002 r. próby wywołania rasowej wojny domowej i przywrócenia porządków apartheidu. Przywódcy Burskiej Siły zamierzali dokonać zamachu na Nelsona Mandelę i w ten sposób sprowokować wybuch wojny. Grożą im kary dożywocia.

Wojciech Jagielski, PAP

d3bp2gd

Podziel się opinią

Share
d3bp2gd
d3bp2gd
Więcej tematów