Trwa ładowanie...

Najgłośniejsze wyroki w 2011 roku

Skorumpowani urzędnicy, gangsterzy, politycy, nieuczciwi policjanci, dziennikarze, rosyjski szpieg, żołnierze z Iraku i Afganistanu, ofiary błędów organów ścigania, stalinowscy oprawcy - m.in. oni usłyszeli w 2011 r. wyroki różnych sądów w ich sprawach.

Share
Najgłośniejsze wyroki w 2011 roku
Źródło: Thinkstockphotos
d24oo8d

STYCZEŃ

10.1. - Były wiceminister zdrowia w rządzie Donalda Tuska Krzysztof Grzegorek został prawomocnie skazany za korupcję. Sąd Okręgowy w Kielcach wymierzył mu rok i 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na cztery lata oraz 22,5 tys. zł grzywny. Zakazał też na cztery lata pełnienia kierowniczych stanowisk.

11.1. - Sąd Najwyższy uznał prawomocnie, że sąd I instancji słusznie uniewinnił ppłk. Marka Miłosza, pilota śmigłowca, który rozbił się w grudniu 2003 r. z premierem Leszkiem Millerem na pokładzie. SN podzielił opinię I instancji, że pilot mógł nie wiedzieć o zagrażającym oblodzeniu.

27.1. - Ostatecznie umorzono sprawę ekstradycji Ahmeda Zakajewa, b. szefa emigracyjnego rządu Czeczenii, ściganego przez Rosjan pod zarzutem terroryzmu. Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał decyzję I instancji z grudnia 2010 r. Sprawę umorzono z powodu nieobecności Zakajewa w Polsce. Zatrzymano go we wrześniu 2010 r. w Warszawie. Sąd odmówił wtedy jego aresztowania. Po zwolnieniu Zakajew wyjechał z kraju.

d24oo8d

28.1. - Wydawca "Dziennika Polska Europa Świat" ma przeprosić Janusza i Honoratę Kaczmarków za naruszenie ich prywatności przez publikację w 2009 r. podsłuchów ich rozmów z 2007 r., gdy b. szef MSWiA był w kręgu podejrzeń o przeciek z akcji CBA w resorcie rolnictwa; ma też zapłacić im 100 tys. zł - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie.

31.1. - 400 tys. zł zadośćuczynienia za niesłuszne aresztowanie przez 5 miesięcy przyznał prawomocnie Sąd Apelacyjny w Lublinie b. komendantowi policji w Białej Podlaskiej Władysławowi Szczeklikowi. W 2008 r. został on ostatecznie uniewinniony od zarzutu brania łapówek za przekazywanie informacji przestępcom.

LUTY

11.2. - Dziennikarz Wojciech Sumliński, wydawca "Wprost" i jego b. naczelny Marek Król mają przeprosić Waldemara Chrostowskiego (kierowcę i przyjaciela zamordowanego przez SB ks. Jerzego Popiełuszki) za sugestie, że współpracował on z SB - orzekł Sąd Najwyższy.

21.2. - Sąd Najwyższy prawomocnie uniewinnił prof. Jana Podgórskiego, b. szefa stołecznego szpitala klinicznego MON oraz dwóch innych lekarzy od zarzutu korupcji i fałszowania dokumentacji medycznej. Profesora, który jest generałem Wojska Polskiego i światowej sławy naukowcem w 2007 r. zatrzymali agenci CBA. W procesie okazało się, że jeden z lekarzy - chcąc "rozliczyć" wzięte przez siebie łapówki pomówił o korupcję innych lekarzy - w tym Podgórskiego.

d24oo8d

MARZEC

16.3. - Na 3 lata więzienia Sąd Okręgowy w Szczecinie skazał b. szefa śląskiej policji generała Mieczysława K. Został on uniewinniony od dwóch zarzutów korupcyjnych. Uznano go za winnego ujawnienia tajemnicy służbowej i użycia broni palnej podczas zatrzymania. Wyrok jest nieprawomocny.

24.3. - B. działacz Wolnych Związków Zawodowych Krzysztof Wyszkowski ma przeprosić Lecha Wałęsę za nazwanie go współpracownikiem SB o pseudonimie "Bolek" - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Gdańsku. Wyszkowski zapowiada kasację do SN.

30.3. - Sąd Apelacyjny w Łodzi uchylił wyrok 2 lat i 3 miesięcy więzienia dla lidera Samoobrony Andrzeja Leppera w sprawie seksafery w Samoobronie i skierował sprawę do ponownego rozpoznania (sprawę umorzono po samobójstwie Leppera). SA zmniejszył też do 3,5 roku karę dla b. posła tej partii Stanisława Łyżwińskiego - prawomocnie skazanego. Łyżwiński złożył kasację do SN.

KWIECIEŃ

4.4. - Warszawski Sąd Rejonowy ponownie uniewinnił właściciela biura podróży "Mazovia" Stefana S., oskarżonego o oszustwo ponad 900 kombatantów, dla których w 1994 r. organizował wyjazd na obchody 50. rocznicy bitwy o Monte Cassino. S. mówił, że po tylu latach nie czuje już satysfakcji.

d24oo8d

11.4. - Andrzej Kratiuk, szef rady Fundacji "Porozumienie bez barier" Jolanty Kwaśniewskiej, został prawomocnie uniewinniony przez Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia z zarzutu składania fałszywych zeznań. W 2005 r. przed komisją śledczą ds. PKN Orlen Kratiuk mówił, iż nie był współpracownikiem SB. Według prokuratora, który wnosił o grzywnę, miał on "obowiązek odpowiedzieć twierdząco na pytanie o związki z SB". 14.4. - Warszawski Sąd Apelacyjny prawomocnie odrzucił pozew b. ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry wobec Ryszarda Kalisza za jego słowa, że Ziobro popełnił przestępstwo, ujawniając Jarosławowi Kaczyńskiemu akta sprawy mafii paliwowej.

MAJ

6.5. - Na osiem lat więzienia skazał Sąd Okręgowy w Katowicach byłego właściciela konsorcjum Colloseum Józef Jędrucha. Razem z 12 oskarżonymi odpowiadał w procesie dotyczącym m.in. oszustw na kwotę 430 mln zł. Jędruch zapowiedział apelację.

19.5 - 3 lata więzienia za szpiegostwo - taki prawomocny wyrok wobec obywatela rosyjskiego Tadeusza Juchniewicza, uznanego za "uśpionego agenta" wywiadu wojskowego Rosji, wydał Sąd Apelacyjny w Warszawie. We wrześniu zwolniono go z odbywania reszty kary - w areszcie był od 2009 r.

27.5 - Poseł Jan Widacki został uniewinniony przez Sąd Okręgowy w Warszawie ze wszystkich zarzutów, w tym nakłaniania świadków do fałszywych zeznań. Mówił, że chce ścigania winnych stwierdzonych przez sąd nieprawidłowości w swej sprawie. Prokuratura nie wyklucza apelacji

d24oo8d

27.5 - Irena Dziedzic będzie miała ponowny proces autolustracyjny. Sąd Apelacyjny w Warszawie uchylił wyrok sądu I instancji, który uznał, że ta znana w PRL dziennikarka w latach 1958-1966 świadomie i tajnie współpracowała ze służbami specjalnymi PRL.

31.5. - Warszawski sąd I instancji uniewinnił b. prezydenta stolicy Wojciecha Kozaka, a także m.in. czterech byłych wiceprezydentów od zarzutu niegospodarności, która miała narazić miasto na ponad 9 mln zł strat. Proces przed Sądem Rejonowym Warszawa-Śródmieście dotyczył - według prokuratury - niekorzystnych umów gminy Warszawa-Centrum z 2002 r. dotyczących utworzenia z belgijską firmą spółki Sedeco.

CZERWIEC

1.6. - Uniewinniono wszystkich siedmiu żołnierzy oskarżonych ws. zbrodni wojennej w afgańskiej wiosce Nangar Khel, gdzie w 2007 r. w wyniku ostrzału na miejscu zginęło sześć osób, a dwie zmarły w szpitalu. Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uznał, że brak jest wystarczających dowodów na skazanie. Prokuratura złożyła apelację.

8.6. - Sąd Okręgowy w Poznaniu uniewinnił prawomocnie dziennikarza i blogera Łukasza Kasprowicza oskarżonego o zniesławienie przez Zofię Springer, burmistrz Mosiny (Wielkopolskie). W I instancji skazano go 300 godzin prac społecznych, nawiązkę 500 zł; wydano też nakaz przeprosin kobiety i roczny zakaz wykonywania zawodu dziennikarza. Oskarżony pisał m.in. "Mosiński magistrat to według mnie burdel na kółkach, a jego szefową jest Zofia Springer".

d24oo8d

8.6. - Kary roku oraz dwóch lat więzienia w zawieszeniu wymierzył nieprawomocnie Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie dwóm stalinowskim śledczym z wojska, uznanym za winnych znęcania się w latach 50. nad rzekomymi uczestnikami "spisku w wojsku". Sąd zawiesił kary pułkownikom wojska w stanie spoczynku Zbigniewa K. i Józefa K. "tylko i wyłącznie z powodu podeszłego wieku".

8.6. - Zabójcy warszawskiego policjanta Andrzeja Struja - Mateusz N. i Piotr R. - usłyszeli prawomocny wyrok odpowiednio 25 i 15 lat więzienia. Sąd Apelacyjny w Warszawie utrzymał wyrok I instancji. 42-letni funkcjonariusz zginął w lutym 2010 r., gdy zwrócił uwagę dwóm młodym chuliganom.

LIPIEC

6.7. - Płk Leszek T. z b. WSI jest prawomocnie skazany na pół roku więzienia w zawieszeniu za przekroczenie uprawnień - orzekł Sąd Najwyższy. Za przestępstwo uznano wezwanie przezeń do WSI pewnego oficera - by uniemożliwić mu udział w ważnym głosowaniu rady jego gminy. To pierwszy znany prawomocny wyrok skazujący wobec oficera WSI - zlikwidowanych w 2006 r. z inicjatywy rządu PiS.

7.7. - Prezes PiS Jarosław Kaczyński ma przeprosić spółkę wydającą "Gazetę Wyborczą" za porównanie gazety do "Trybuny Ludu" z 1953 r. i zarzucenie Agorze związków z oligarchią - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie.

d24oo8d

12.7. - B. szef Komisji Weryfikacyjnej WSI Antoni Macierewicz ma przeprosić b. szefa WSI gen. Marka Dukaczewskiego za swe słowa z września 2006 r., że ponosi on część odpowiedzialności za nieprawidłowości w WSI - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Macierewicz zapowiedział apelację.

14.7. - Krzysztof B. spod Siemiatycz, nazwany przez media "polskim Fritzlem", został ostatecznie skazany na 12 lat więzienia za zgwałcenie swej nastoletniej córki i znęcanie się nad rodziną. Sąd Najwyższy oddalił kasację jego obrońcy w tej sprawie. 19.7. - Była wiceminister kultury w rządzie Leszka Millera Aleksandra Jakubowska została skazana na osiem miesięcy więzienia w zawieszeniu w sprawie nieprawidłowości podczas przygotowywania w 2002 r. ustawy medialnej. Proces miał związek z głośną przed kilku laty tzw. aferą Rywina, czyli korupcyjną propozycją złożoną w 2002 roku Agorze, wydawcy "Gazety Wyborczej". Prokuratura zapowiedziała apelację.

21.7. - Jarosław Marek Rymkiewicz ma przeprosić wydawcę "Gazety Wyborczej" i wpłacić 5 tys. zł na cel społeczny za słowa m.in., że redaktorzy "GW" nienawidzą Polski i chrześcijaństwa jako "duchowi spadkobiercy Komunistycznej Partii Polski" - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Poeta apeluje.

25.7. - Na 12 lat pozbawienia wolności za gwałt na Brytyjce oraz 10 lat więzienia za jej pobicie określił karę dla Jakuba T. Sąd Okręgowy w Poznaniu. Wcześniej został on skazany przez sąd w Wlk. Brytanii za te czyn na dwa dożywocia. W listopadzie Sąd Najwyższy orzekł, że kara do odbycia w Polsce to 12 lat więzienia. 27 grudnia Sąd Apelacyjny w Poznaniu orzekł, że T. spędzi w więzieniu 12. Mężczyzna będzie odbywać równocześnie dwie kary - 12 i 10 lat; może ubiegać się o warunkowe przedterminowe zwolnienie po 9 latach.

SIERPIEŃ

11.8. - Niemal pół miliona zł kary ma zapłacić TVN za program Kuby Wojewódzkiego z 2008 r., w którym miniaturki polskiej flagi wkładano w atrapy psich odchodów - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie. TVN zapowiedział kasację do SN.

12.8. - Córka b. premiera Włodzimierza Cimoszewicza nie dostanie od dawnego wydawcy i naczelnego "Wprost" 5 milionów dolarów odszkodowania, przyznanych przez sąd w USA za jej zniesławienie - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Sąd w precedensowej sprawie uznał za niewykonalny w Polsce wyrok sądu z USA, który w 2009 r. zasądził tyle Małgorzacie Cimoszewicz-Harlan. Jej adwokaci zapowiedzieli apelację.

16.8. - Sąd Rejonowy w Kielcach uniewinnił byłego komendanta głównego policji generała Antoniego Kowalczyka, oskarżonego o składanie fałszywych zeznań i zatajanie prawdy w śledztwie dotyczącym "afery starachowickiej".

30.8 - Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia skazał troje szantażystów b. senatora PO Krzysztofa Piesiewicza na kary po 1,5 roku więzienia oraz grzywnę w wysokości tysiąca zł. Wyrok nie jest prawomocny. Obrona zapowiedziała apelację.

WRZESIEŃ

13.9. - Sąd Apelacyjny w Lublinie uchylił decyzję sądu I instancji o umorzeniu postępowania w sprawie próby otrucia przez SB w 1981 r. działaczki NSZZ "Solidarność" Anny Walentynowicz; sprawa będzie rozpoznana przez radomski sąd. W czerwcu orzekł on, że karalność czynu oskarżonych przedawniła się - SA uznał że nie.

14.9. - Warszawski Sąd Apelacyjny prawomocnie zwiększył do 100 tys. zł zadośćuczynienie dla mężczyzny, do którego mieszkania przez pomyłkę wkroczyli antyterroryści i, powalając go na podłogę, uszkodzili kręgosłup. Sąd I instancji orzekł 70 tys. zł.

14.9. - Zbigniew Ziobro musi przeprosić Grzegorza Schetynę (PO) za naruszenie jego dóbr osobistych oraz zapłacić 20 tys. zł na cel społeczny - uznał krakowski sąd. Ziobro zapowiada odwołanie. Powodem procesu były jego słowa, że Schetyna jest "ciemną postacią tego rządu". Ziobro apeluje.

28.9. - Sąd Apelacyjny w Poznaniu prawomocnie utrzymał uniewinniający wyrok dla czterech policjantów, oskarżonych o udział w strzelaninie w 2004 r., podczas zatrzymywania samochodu. Zginął wtedy 19-letni Łukasz T., a jego rówieśnik został ciężko ranny.

30.9. - Antoni Macierewicz ma przeprosić ITI za swe słowa z 2007 r. o związkach tej spółki z wojskowymi służbami specjalnymi PRL i o finansowaniu jej ze środków FOZZ - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie. To pierwszy taki wyrok wobec b. szefa komisji weryfikacyjnej WSI, dziś posła PiS. Dotychczas wygrywał wszystkie procesy, wytaczane mu za raport z weryfikacji WSI z 2007 r.

PAŹDZIERNIK

10.10 - Ambasador tytularny Tomasz Turowski został na wniosek IPN uznany za kłamcę lustracyjnego przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Zapowiedział apelację.

11.10. - Ostateczny stał się wyrok trzech i pół roku więzienia dla Ryszarda Forbricha, pseud. Fryzjer, w sprawie dotyczącej korupcji w Arce Gdynia. Sąd Najwyższy oddalił kasacje obrońców "Fryzjera" i dwóch innych skazanych. 12.10. - Dekrety Rady Państwa PRL o stanie wojennym z 1981 r. były uchwalone ewidentnie wbrew ówczesnej konstytucji - orzekł nieprawomocnie Sąd Okręgowy w Warszawie. Z tego powodu uznano winę b. członka Rady Emila Kołodzieja, którego proces umorzono tylko z powodu przedawnienia karalności jego czynu. To pierwszy wyrok sądu RP w sprawie wprowadzenia stanu wojennego.

12.10. - Europoseł PiS Jacek Kurski ma na billboardach przeprosić b. prezesa PZU Cezarego Stypułkowskiego za sugerowanie jego udziału w rzekomej aferze billboardowej z 2005 r. - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie. To precedensowa forma przeprosin za naruszenie dóbr osobistych.

19.10. - Ostateczny jest już wyrok 15 lat więzienia dla Pawła R. za współudział w głośnym w 1997 r. zabójstwie dwóch dilerów telefonów komórkowych pod Warszawą. Sąd Najwyższy oddalił jako "oczywiście bezzasadną" kasację obrony w tej sprawie.

19.10. - Na karę 5,5 roku więzienia i 10 tys. zł grzywny m.in. za kierowanie gangiem skazał warszawski sąd Rafała S., pseud. Szkatuła. Był to jeden z najdłużej poszukiwanych przestępców. "Szkatuła" dobrowolnie poddał się karze, ale nie przyznał się do winy. Czeka go jeszcze proces o podżeganie do zabójstwa innego gangstera.

24.10. - Będzie ponowny proces w sprawie weryfikacji łódzkich dziennikarzy w stanie wojennym - zadecydował Sąd Okręgowy w Łodzi. Uchylił on umorzenie sprawy przez sąd I instancji, który uznał sprawę za przedawnioną.

26.10. - Sąd Okręgowy w Lublinie prawomocnie skazał na 2,5 roku więzienia byłego policjanta, Grzegorza K. za wykorzystywanie seksualne i molestowanie trzech kobiet, zatrzymanych w komendzie. Sprawę jednego przypadku molestowania ponownie rozpozna Sąd Rejonowy.

31.10 - Sąd Okręgowy w Elblągu skazał 15 członków gangu Jana R., ps. "Kulawy. Najsurowszą karę - dożywocie - sąd wymierzył "Kulawemu" m.in. za zabójstwo dwóch osób. Jana R. z powodu niepełnosprawności dowożono na salę sądu na szpitalnym łóżku; często zasypiał. Wyrok nie jest prawomocny.

LISTOPAD

7.11. - Z powodu "oczywistego braku faktycznych podstaw oskarżenia" Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście umorzył proces b. prezydenckiego ministra Marka Ungiera oskarżonego o przyjęcie 100 tys. zł na kampanię wyborczą prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego w 2000 r.

10.11. - Sąd Okręgowy w Białymstoku musi jeszcze raz ocenić prawdziwość oświadczenia lustracyjnego posła SLD Eugeniusza Czykwina - zdecydował Sąd Apelacyjny w Białymstoku. Uwzględnił on apelację IPN, który chciał uchylenia wyroku I instancji o tym, iż parlamentarzysta złożył zgodne z prawdą oświadczenie.

10.11. - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ma zapłacić Budimeksowi 21,9 mln zł kary za przerwanie budowie obwodnicy Augustowa przez dolinę Rospudy - orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie. Wyrok nie jest prawomocny.

14.11. - Dwa lata więzienia w zawieszeniu i grzywna dla Tomasza K., uniewinnienie trzech innych oskarżonych oraz umorzenie spraw pozostałych trzech - to wyrok Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie w sprawie korupcji w polskim kontyngencie wojskowym przy przetargach na odbudowę Iraku z lat 2004-2005. Prokurator zapowiedział apelację.

17.11. - Po raz piąty sąd I instancji zajmie się sprawą b. szefa MSW 86-letniego Czesława Kiszczaka dotycząca przyczynienia się do śmierci dziewięciu górników z kopalni "Wujek" w grudniu 1981 r. Warszawski Sąd Apelacyjny uwzględnił odwołania prokuratury oraz pełnomocników górników i uchylił uniewinniający Kiszczaka kwietniowy wyrok Sądu Okręgowego.

23.11. - 25 lat więzienia wymierzył prawomocnie Sąd Apelacyjny w Katowicach Dawidowi M. za zabójstwo proboszcza z Blachowni, gdzie M. był ministrantem.

25.11. - Trzy kary dożywocia i jedną 25 lat więzienia wymierzył prawomocnie warszawski Sąd Apelacyjny członkom gangu "Karola" za zastrzelenie w stolicy w 1999 r. trzech osób, w tym przypadkowego przechodnia. 30.11. - Trzej byli wojskowi sanitariusze, oskarżeni o niewykonanie rozkazu udzielenia pomocy rannym w zamachu na konwój w Iraku w 2007 r., zostali prawomocnie uniewinnieni przez Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie.

GRUDZIEŃ

6.12. - Byli szefowie ZASP aktorzy Kazimierz Kaczor i Cezary Morawski oraz skarbnik Związku Piotr K. są prawomocnie uznani za winnych narażenia ZASP w 2002 r. na ponad 9,2 mln zł strat. Zarazem Sąd Okręgowy w Warszawie umorzył ich proces.

7.12. - Prawomocne jest umorzenie procesu 93-letniego Kazimierza G., zastępcy Naczelnego Prokuratora Wojskowego z lat stalinizmu oskarżonego o bezprawne stosowanie aresztów wobec więźniów politycznych w latach 40. Sąd Najwyższy potwierdził decyzję Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie, który uznał, że G. miał obowiązek rozpoznać wniosek UB o aresztowanie podejrzanych.

7.12. - 110 tys. zł zadośćuczynienia za 20 miesięcy niesłusznego aresztu dostanie Barbara S., matka 4-letniego Michałka, utopionego w 2001 r. w Wiśle przez jej ówczesnego konkubenta - orzekł prawomocnie Sąd Apelacyjny w Warszawie. S. żądała 400 tys. zł. Za rzekome zlecenie zabójstwa jej dziecka skazano ją w 2002 r. na 25 lat więzienia - w 2009 r. została uniewinniona.

7.12. - Znany adwokat Jacek Dubois został prawomocnie uniewinniony od zarzutu utrudniania śledztwa w sprawie gangsterów przez to, że udzielał swym klientom informacji i porad prawnych na podstawie akt śledztwa, do których miał legalny dostęp. Sąd Okręgowy w Warszawie oddalił apelację prokuratury.

16.12. - Z powodu przedawnienia karalności Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa umorzył proces karny 16 dyplomatów i dziennikarzy, których w trybie prywatnym o zniesławienie oskarżył Janusz Kobylański, polonijny biznesmen z Urugwaju.

19.12. - Będzie ponowny, trzeci już proces trójki policjantów, oskarżonych o niedopełnienie obowiązków, gdy podczas zatrzymania groźnych bandytów w Magdalence w 2003 r. zginęło dwóch funkcjonariuszy, a kilkunastu odniosło rany - orzekł Sąd Apelacyjny w Warszawie na wniosek prokuratury.

20.12. - Na dożywocie skazał Sąd Okręgowy w Łodzi Ryszarda Cybę, który w październiku 2010 r. zastrzelił Marka Rosiaka i ranił nożem drugiego pracownika biura PiS. Wyrok jest nieprawomocny.

23.12. - Na 2,5 roku więzienia Sąd Okręgowy w Rzeszowie skazał księdza Romana J. za molestowanie dziewczynki. Wyrok nie jest prawomocny.

d24oo8d

Podziel się opinią

Share
d24oo8d
d24oo8d
Więcej tematów