Najbardziej ufamy strażakom, najmniej rządowi i Sejmowi
Polacy mają najwięcej zaufania do Straży
Pożarnej, najmniej zaufania budzą: rząd, Sejm, OPZZ, premier i
"Samoobrona" - takie są wyniki przedstawionego raportu z
badania oceny wiarygodności instytucji przeprowadzonego przez TNS
OBOP.
Zaufanie do Straży Pożarnej we wrześniu 2003 r. deklarowało aż 94% pytanych. Według Ośrodka Badania Opinii Publicznej, żadna inna instytucja nie uzyskała zbliżonego wyniku. Instytucje, które znalazły się na kolejnych wysokich miejscach (Poczta Polska, pogotowie ratunkowe, szkolnictwo państwowe i wojsko), otrzymały nieco ponad 80% poparcia. Ponad siedmiu na dziesięciu pytanych pozytywnie odnosiło się również do wyższych uczelni państwowych (78%), Polskiego Radia (76%) i prasy (70%). Wśród instytucji, wobec których zadeklarowano duże poparcie, znalazły się również: Kościół katolicki, pozostałe szkoły państwowe, ONZ, Europejski Trybunał Sprawiedliwości.
Na pierwszych miejscach wśród instytucji obdarzonych najmniejszym zaufaniem znalazły się: rząd (79% pytanych we wrześniu 2003 r. deklarowało nieufność), Sejm (77%) i premier (76%). Jak zauważa OBOP, połowa i więcej osób pytanych z rezerwą odnosiła się także do Senatu, NSZZ "Solidarność", "Samoobrony", OPZZ, sądów, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, prokuratury.
Respondenci mieli trudności z określeniem swego zaufania do władz samorządowych szczebla wyższego (wojewodów, starostów), a także: Giełdy Papierów Wartościowych, Rzecznika Interesu Publicznego, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Może to świadczyć o tym, że tych instytucji nie znają lub nie mieli z nimi do czynienia.
Raport przedstawiony w piątek jest podsumowaniem cyklu badań poświęconych zaufaniu do instytucji, realizowanych we wrześniu 2003 r. Pod uwagę były wzięte sondaże dotyczące m.in. zaufania do mediów, instytucji władzy, finansowych, związanych z bezpieczeństwem i wymiarem sprawiedliwości.