Najbardziej ufamy Relidze, Kwaśniewskiemu i Wałęsie
We wrześniu największym zaufaniem Polaków cieszył się minister zdrowia Zbigniew Religa (62%, bez zmian w stosunku do sierpnia). Kolejne miejsca wśród polityków najczęściej obdarzanych zaufaniem zajęli dwaj byli prezydenci: Aleksander Kwaśniewski (57% deklaracji zaufania) oraz Lech
Wałęsa (50%) - były prezydent, felietonista Wirtualnej Polski - wynika z najnowszego sondażu CBOS.
Notowania Kwaśniewskiego wzrosły o 2 punkty proc.; Wałęsy - o 7 punktów proc. Nieufność do Kwaśniewskiego deklaruje 25% uczestników sondażu; do Wałęsy - 27%.
47% badanych (bez zmian) ufa liderowi PO Donaldowi Tuskowi. Nieufność dla szefa Platformy to 31%.
Dopiero na piątym miejscu wrześniowego rankingu zaufania do polityków, ex aequo z prezydent stolicy Hanną Gronkiewicz-Waltz (PO), znalazł się minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro - należący dotychczas do najbardziej powszechnie darzonych zaufaniem społecznym - podkreśla CBOS.
Zaufanie do Ziobry i do Gronkiewicz-Waltz deklaruje po 46% ankietowanych (nieufność odpowiednio: 33% i 26%). Zaufanie do Ziobry spadło w stosunku do sierpnia o 12 punkt. proc., do prezydent stolicy - o 1 punkt. proc.
43% respondentów ufa prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. (wzrost o 5 punkt. proc.); nie ufa mu 44%.
Na kolejnych miejscach rankingu zaufania, z trochę słabszym wynikiem, plasują się: szefowa resortu finansów Zyta Gilowska (40%), liderzy PSL i PO - Waldemar Pawlak i Jan Rokita (po 38% deklaracji zaufania) oraz premier Jarosław Kaczyński (37%, wzrost zaufania o 2 punkty proc.). Premierowi nie ufa 49% badanych (spadek o 4 punkty proc.).
Zaufaniem około jednej trzeciej ankietowanych cieszą się: lider SdPl Marek Borowski (35%), polityk PO Bronisław Komorowski (33%), szef SLD Wojciech Olejniczak (32%) oraz były premier Jan Olszewski (30%), którego po dwuletniej przerwie CBOS ponownie umieścił na swojej liście.
Inna niż przed miesiącem jest też czołówka "negatywnego" rankingu polityków, czyli lista tych, którzy budzą wśród Polaków najwięcej negatywnych emocji.
Zmianę tę, jak zaznacza CBOS, spowodowało uwzględnienie we wrześniowym sondażu Stanisława Łyżwińskiego, oskarżonego w tzw. seksaferze w Samoobronie.
Właśnie ten polityk nieznacznie wyprzedził pod względem poziomu nieufności Romana Giertycha, który dotychczas zajmował na tej liście pierwsze miejsce - podkreśla CBOS. Nieufność w stosunku do Łyżwińskiego deklaruje 75% badanych; szefowi LPR nie ufa 74% respondentów (zaufanie do Giertycha wynosi 12% i jest mniejsze o 6 punkt. procentowych w stosunku do sierpnia).
67% nie ma też zaufania do lidera Samoobrony Andrzeja Leppera (zaufanie - 18%, spadek o 6 punkt. proc.).
Badanie zrealizowano w dniach 31 sierpnia - 4 września br. na liczącej 844 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. W badaniu pominięto odpowiedzi "trudno powiedzieć".