Nagrodzono inicjatywę obywatelską
Dom Spotkań im. Angelusa Silesiusa z
Wrocławia oraz Federacja Polskich Klubów Kobiet po Mastektomii
"Amazonki" otrzymały w Krakowie nagrody główne piątej
edycji konkursu na najlepszą inicjatywę obywatelską "Pro Publico
Bono".
Podczas uroczystej gali w Teatrze im. Słowackiego ogłoszono również zdobywców pierwszych nagród w poszczególnych kategoriach.
Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza z Warszawy otrzymało nagrodę w kategorii inicjatyw edukacyjnych, a Ośrodek- Teatr "Stacja Szamocin" - w kategorii inicjatyw na rzecz kultury i dziedzictwa narodowego. W kategorii działalności z zakresu ochrony zdrowia, pomocy społecznej i charytatywnej kapituła przyznała dwie pierwsze nagrody: Fundacji SOS Życie z Mielca oraz Towarzystwu "Nasz Dom" z Warszawy.
W kategorii inicjatyw w zakresie kontaktów międzynarodowych i międzyetnicznych pierwsza nagroda przypadła Polskiemu Stowarzyszeniu Edukacji Prawnej z Warszawy. W kategorii inicjatyw na rzecz środowiska i regionu kapituła postanowiła nie przyznawać pierwszej nagrody.
Tytułami honorowymi "Instytucja Pro Publico Bono" przyznanymi z okazji jubileuszu pięciolecia konkursu wyróżniono trzy organizacje z Krakowa: Fundację "Instytut Tertio Millennio", Fundację Partnerstwo dla Środowiska oraz Polską Akademię Umiejętności.
Wyróżnienia w poszczególnych kategoriach odebrali też przedstawiciele 13 organizacji pozarządowych z całego kraju.
Prof. Andrzej Zoll, przewodniczący kapituły konkursu poinformował, że do tegorocznej edycji konkursu zgłoszenia nadesłało 207 organizacji.
"To mniej niż w zeszłym roku, ale z drugiej strony te wnioski są bardziej dojrzałe - są to w większości inicjatywy okrzepłe i dobre" - ocenił Zoll. Dodał, że w tym roku pojawiło się więcej organizacji z województw uznawanych dotąd za "białe plamy" na mapie inicjatyw obywatelskich: zachodniopomorskiego, podlaskiego czy warmińsko-mazurskiego.
Przewodniczący Rady Fundacji "Pro Publico Bono" prof. Jerzy Buzek ocenił, że konkurs przede wszystkim pełni rolę edukacyjną. "Chcemy w ten sposób promować tworzenie inicjatyw obywatelskich działających dla wspólnego dobra. Nieprzypadkowo ogłaszamy zwycięzców w dniu Święta Niepodległości, bo działalność obywatelska bezpośrednio przekłada się na niepodległość" - zaznaczył Buzek.
Konkurs odbywa się od 1999 roku pod patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich. Jego celem jest wspieranie rozwoju społecznego oraz budowy nowoczesnego, demokratycznego państwa. Te cele mają być osiągane poprzez wyróżnianie najciekawszych i najbardziej wartościowych inicjatyw obywatelskich.