Trwa ładowanie...
d4fbl2i
12-02-2003 21:07

Nagrody im. Lutosławskiego przyznane

Młody wirtuoz wiolonczeli Julian Steckel z Niemiec zdobył I nagrodę na zakończonym w środę w Warszawie IV Międzynarodowym Konkursie Wiolonczelowym im. Witolda Lutosławskiego. Drugą nagrodę otrzymał Son-Lam Tran z Francji, trzecią - Guillaume Martigne z Francji.

d4fbl2i
d4fbl2i

Koncert finałowy odbył się w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Finaliści wykonali: Koncert a-moll op. 129 Roberta Schumanna (Son-Lam Tran), Koncert b-moll op. 104 Antonina Dworzaka (Guillaume Martigne) oraz Koncert na wiolonczelę i orkiestrę Witolda Lutosławskiego (Julian Steckel).

Solistom towarzyszyła Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Wojciecha Rajskiego. Zdobywcy nagród wystąpią w czwartek w Filharmonii Narodowej w koncercie laureatów.

Do finału zakwalifikował się także Polak, Karol Marianowski, który jednak nie wystąpił ze względu na kontuzję ręki - nie przysługuje mu w związku z tym tytuł finalisty (równoznaczny z tytułem laureata).

Jury konkursu przyznało także nagrody specjalne za najlepsze wykonania dwóch utworów: "Grave" Lutosławskiego - Michał Borzykowski, oraz "Wariacji Sacherowskiej" Lutosławskiego - Aleksandra Ohar (nazwiska laureatów tych nagród ogłoszono w poniedziałek, po zakończeniu drugiego etapu).

d4fbl2i

Honorowymi dyplomami jury wyróżniło: Umberto Clericiego z Włoch, Blaise Dejardina z Francji, Karola Marianowskiego z Polski i Branimira Pustickiego z Chorwacji.

W konkursie wystartowało 36 wiolonczelistów. Była to rekordowa liczba uczestników - w poprzednich edycjach konkursu wzięło udział 28 (1997), 30 (1999) i 25 (2001) młodych muzyków. Konkurs odbywa się co dwa lata, począwszy od 1997 roku. (an)

d4fbl2i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fbl2i
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj