Trwa ładowanie...
d2z6ect
nagrody
06-12-2001 06:52

Nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej

6 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie zostaną wręczone nagrody Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, nazywane "polskim Noblem". Wyróżnienia te są przyznawane co roku za szczególne osiągnięcia naukowe.

d2z6ect
d2z6ect

W tym roku otrzymają je profesorowie: Stefan Świeżawski - w dziedzinie nauk humanistycznych i społecznych, za dzieło "Dzieje europejskiej filozofii klasycznej", a w dziedzinie nauk przyrodniczych i medycznych - Zbigniew Maciej Gliwicz za wykazanie roli drapieżnictwa w kształtowaniu historii życia i zachowań zwierząt. W naukach ścisłych "polskiego Nobla" otrzyma profesor Ludomir Newelski za prace w dziedzinie logiki matematycznej, zaś w dziedzinie nauk technicznych - profesor Michał Kleiber - wyróżniony za opracowanie nowych metod analizy i optymalizacji w nieliniowej termomechanice ciał odkształcalnych.

Nagrodę, której wysokość wynosi w tym roku 60 tys. zł, przyznaje Rada Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, po zasięgnięciu opinii ekspertów. Kandydaci są zgłaszani przez towarzystwa naukowe o zasięgu krajowym, członków Komitetu Badań Naukowych i Komitety Naukowe PAN. Mogą ich także zgłaszać ponad 10-osobowe grupy pracowników naukowych.

Przyznawane co roku nagrody to tylko jedna z form wspierania nauki przez fundację, utworzonej w 1990 r. Przyznaje ona również stypendia młodym i zdolnym naukowcom, którzy nie ukończyli 30. roku życia. Od 1993 r. fundacja prowadzi konkurs, w którym corocznie nagradzanych jest ok. 100 najwybitniejszych młodych badaczy.

Fundacja na Rzecz Nauki Polskiej jest instytucją niezależną. Działa od 1991 r. Jej funduszem założycielskim było 95 mln zł ze zlikwidowanego wówczas Centralnego Funduszu Rozwoju Nauki i Techniki. Fundacja wspiera naukowców i zespoły badawcze oraz inwestycje służące nauce w Polsce. Przyznaje indywidualne nagrody i stypendia, a także udziela subwencji w ramach ogłaszanych corocznie programów. Dotychczas fundacja udzieliła subwencji na łączną kwotę ponad 190 mln zł.

Fundacja współpracuje z agendami Unii Europejskiej. Od 1993 r. do 2000r. realizowała programy SCI-TECH i CRIT, finansowane ze środków UE. W tym roku Fundacja rozpoczęła program Eksploratorium Integracji Europejskiej, realizowany z własnych funduszów. (miz)

d2z6ect
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2z6ect
Więcej tematów