Trwa ładowanie...
d30plkt

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii przyznana

Tegoroczną nagrodę Nobla z chemii otrzymali Jacques Dubochet, Joachim Frank i Richard Henderson. Wyróżnienie to otrzymali za opracowanie metody oglądania w 3D biomolekuł.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jacques Dubochet, Joachim Frank i Richard Henderson - laureaci tegorocznej nagrody Nobla
Jacques Dubochet, Joachim Frank i Richard Henderson - laureaci tegorocznej nagrody Nobla (PAP/EPA, Fot: Claudio Bresciani)
d30plkt

Królewska Szwedzka Akademia Nauk nagrodziła ich za rozwój tzw. techniki mikroskopii krioelektronowej "pozwalającej na określanie w wysokiej rozdzielczości struktury biocząsteczek w roztworach".

Dzięki tej nowej metodzie można oglądać biologiczne cząsteczki w trzech wymiarach (3D). Pozwala to na bardzo dokładną ocenę budowy każdej cząsteczki w rozdzielczości niemal atomowej, a także obserwowanie w jaki sposób łączą się z innymi, tworząc kompleksy i wchodząc z nimi w interakcje.

Osiągnięcia noblistów zarówno uprościły obrazowanie biocząsteczek, jak i poprawiły możliwości z tym związane. Ta metoda pozwoliła otworzyć nową erę w dziedzinie badań biochemicznych.

Dzięki mikroskopii krioelektronowej udało się m.in. zbadać strukturę wirusa Zika, a także poznać mechanizmy oporności bakterii na erytromycynę.

d30plkt

Podziel się opinią

Share
d30plkt
d30plkt
Więcej tematów