Nagroda Nobla z medycyny przyznana. Dokonał czegoś pozornie niemożliwego
W poniedziałek w Sztokholmie ogłoszono laureata Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii. Został nim szwedzki biolog Svante Pääbo.
03.10.2022 | aktual.: 03.10.2022 13:34
Svante Pääbo to szwedzki biolog specjalizujący się w genetyce ewolucyjnej, badacz genomów wymarłych krewnych człowieka. Na co dzień jest twórcą i kierownikiem Instytutu Maxa Plancka w Lipsku.
Został laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii "za odkrycia dotyczące genomów wymarłych homininów i ewolucji człowieka". Werdykt ogłosił o godzinie 11:30 komitet Instytutu Karolińskiego w Sztokholmie.
"Dokonał czegoś pozornie niemożliwego"
Jak wyjaśniono w uzasadnieniu, Svante Pääbo dzięki swoim pionierskim badaniom dokonał czegoś pozornie niemożliwego - zsekwencjonował genom Neandertalczyka, wymarłego krewnego ludzi współczesnych. Dokonał również sensacyjnego odkrycia nieznanego wcześniej, kopalnego gatunku człowieka z Denisowej Jaskini, denisowianina.
Pääbo odkrył, że tranfer genów wymarłych człowiekowatych do genomu człowieka współczesnego (Homo sapiens) następował po wyjściu przodków ludzi z Afryki, około 70 tys. lat temu.
"Ustalił też, że przepływ genów od wymarłych człowiekowatych do genomu współczesnego człowieka odgrywa istotną rolę w dzisiejszych czasach - na przykład wpływa na to, jak nasz układ odpornościowy reaguje na infekcje" - czytamy w uzasadnieniu.
"Wiadomość przy kubku kawy"
Komitet Noblowski chwilę po ogłoszeniu wyników zamieścił na Twitterze zdjęcie uśmiechniętego badacza.
"Pääbo otrzymał wiadomość przy kubku kawy" - czytamy we wpisie.
Gdy minął pierwszy szok, pierwszą rzeczą, o której pomyślał laureat, było to, by podzielić się radosną nowiną z żoną Lindą.
Svante Pääbo jest synem innego noblisty, szwedzkiego biochemika Sune Bergstroema, który Nobla z dziedziny fizjologii i medycyny otrzymał w 1982 roku za badania nad prostaglandynami.
Laureaci w sześciu dziedzinach
Przypomnijmy, że w 2021 roku Nobla z medycyny otrzymali Amerykanin David Julius i Ormianin mieszkający w USA Ardem Patapoutian. Nagrodę przyznano im "za odkrycie receptorów komórkowych odpowiedzialnych za odczuwanie dotyku, ciepła i zimna".
W tym tygodniu komitety noblowskie w Sztokholmie i Oslo ogłaszają tegorocznych laureatów Nagród Nobla łącznie w sześciu dziedzinach. Uroczystości po raz pierwszy od dwóch lat odbywają się bez restrykcji koronawirusowych, ale w cieniu wojny w Ukrainie.
We wtorek poznamy laureata w dziedzinie fizyki, w środę - chemii, w czwartek - laureata literackiej Nagrody Nobla, a w piątek - laureata Pokojowej Nagrody Nobla.
Nagroda Nobla to złoty medal i kaligrafowany dyplom, a także czek na 10 mln koron szwedzkich (920 tys. euro) w każdej z dziedzin.
Źródło: WP Wiadomości / PAP
Zobacz też: Kraj NATO narażony na agresję Rosji. Berlin wysłał dodatkowych żołnierzy