Trwa ładowanie...

Nagroda im. M. Mercouri pozytywną oceną przygotowań Wrocławia do ESK 2016

Wrocław otrzymał Nagrodę im. Meliny Mercouri, którą przyznaje panel ekspertów oceniających przygotowania miasta do sprawowania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Ostatni raport opracowany przez ekspertów wypadł dla Wrocławia pozytywnie.

Share
Nagroda im. M. Mercouri pozytywną oceną przygotowań Wrocławia do ESK 2016
Źródło: WP.PL, fot: Michał Dzierżak
d1qzbtl

Nagroda im. Meliny Mercouri wynosi 1,5 mln euro. Została ona przyznana również hiszpańskiemu San Sebastian (stolica regionu Gipuzkoa w Autonomicznej Wspólnocie Baskijskiej), które w 2016 r. wraz ze stolicą Dolnego Śląska będzie sprawować tytuł Europejskiej Stolicy Kultury (ESK).

- Formalna decyzja o tym, że Wrocław i San Sebastian będą sprawować tytuł ESK zapadła w 2012 r. Ta nagroda zaś jest ostatecznym potwierdzeniem tego, że zgodnie z harmonogramem realizujemy założenia programowe, które były zawarte w aplikacji - powiedział na konferencji prasowej dyrektor Biura ESK 2016 Krzysztof Maj.

Nagroda została przyznana w oparciu o ostatni z raportów monitorujących przygotowanie obu miast do sprawowania tytułu ESK, który sporządził zespół ekspertów składający się z siedmiu członków wyznaczonych przez instytucje europejskie.

d1qzbtl

Maj podkreślił, że ostatni raport wypadł dla Wrocławia pozytywnie. Miasto zostało pochwalone m.in. za to, że zostanie zrealizowanych 80 proc. projektów artystycznych zawartych w aplikacji oraz za to, że program artystyczny ma wymiar europejski. Jednocześnie zarekomendowano, by Wrocław w kontekście ESK rozwinął współpracę z krajami bałkańskimi.

Maj poinformował, że pieniądze z Nagrody im. Meliny Mercouri zostaną w całości przeznaczone na organizację ekspozycji zdjęć autorstwa Miltona H. Greene'a, przedstawiających m.in. Marilyn Monroe. Kolekcję 3 tys. zdjęć za 6,4 mln zł w ub. roku na aukcji kupiło miasto Wrocław.

Wrocław na organizację ESK ma otrzymać z budżetu państwa ok. 120 mln zł: 20 mln zł w tym roku, a pozostałą część w latach 2016-2017. Maj poinformował, że łącznie na organizację ESK do 2017 r. zostanie przeznaczone ok. 300 mln zł. - Te pieniądze wydane zostaną na tzw. projekty miękkie, nie uwzględniają one inwestycji w infrastrukturę kulturalną - dodał dyrektor.

Program artystyczny ESK ma zostać ogłoszony w czerwcu.

d1qzbtl

Podziel się opinią

Share
d1qzbtl
d1qzbtl
Więcej tematów