Nagroda im. Felliniego dla Romana Polańskiego
W Rimini na północy Włoch Roman Polański otrzymał nagrodę imienia Federico Felliniego za całokształt twórczości. Przyznała ją fundacja imienia twórcy "Osiem i pół".
16.12.2006 | aktual.: 17.12.2006 08:53
Na poprzedzającej ceremonię konferencji prasowej w rodzinnym mieście Felliniego Polański z wielkim sentymentem i jednocześnie humorem mówił o geniuszu włoskiego kina naśladując po włosku jego bardzo charakterystyczny głos.
Wywołało to prawdziwy aplauz dziennikarzy. Polański powiedział, że podziwiał Felliniego za jego wyobraźnię, fantazję i łatwość opowiadania historii. Jak podkreślił, kiedy go poznał w latach 60., największe wrażenie zrobiło na nim to, że Fellini miał takie same marzenia, jak wielu zwykłych ludzi, np. by pojechać do Disneylandu. Polański opowiadał, że kiedy pojechał tam później wraz z reżyserem i jego żoną Giuliettą Masiną, świetnie bawili się jeżdżąc na diabelskim młynie.
Polański zapewnił, że kiedy jego "Nóż w wodzie" przegrał rywalizację o statuetkę Oscara z "Osiem i pół", który jest jego najbardziej ulubionym spośród wszystkich dzieł Felliniego, nie czuł zazdrości. Dobrze, że przegrałem, bo wyprzedził mnie Fellini - powiedział. Potem i ja wygrałem, lepiej późno niż wcale - zauważył odnosząc się do Oscara, jakiego dostał w 2003 roku za "Pianistę".
W nawiązaniu do tego filmu, jeden z włoskich dziennikarzy poprosił polskiego reżysera o to, by wystąpił z apelem przeciwko negowaniu holokaustu w związku z kontrowersyjną konferencją, zorganizowaną na temat w Teheranie. W odpowiedzi Polański odparł: Mogę tylko przypomnieć słowa mojego ojca, który powiedział mi: "Poczekaj 50 lat, a wszystko zacznie się od nowa". Myślałem, że jest szalony, ale teraz wiem, że nie był - podkreślił Polański.
W zeszłym roku prestiżową nagrodę powołanej w 1995 roku fundacji Felliniego przyznano za całokształt twórczości Martinowi Scorsese.
Sylwia Wysocka