Nagroda im. Adama Mickiewicza dla współpracy młodzieżowej
Tegoroczną Nagrodę imienia Adama
Mickiewicza otrzymają dwie międzynarodowe organizacje wspierające
kontakty między młodymi Niemcami a ich rówieśnikami z Polski i
Francji: Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży (PNWM) oraz Niemiecko-
Francuski Jugendwerk.
O tej decyzji Komitetu Wspierania Współpracy Niemiecko-Francusko- Polskiej poinformowały władze Weimaru. Przedstawiciele obu organizacji odbiorą wyróżnienie 29 sierpnia w Weimarze.
Nagrodę ustanowiono dwa lata temu - w 150. rocznicę śmierci Mickiewicza. W 2006 roku uhonorowano nią twórców tzw. Trójkąta Weimarskiego, ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji z początku lat 90. - Krzysztofa Skubiszewskiego, Hansa- Dietricha Genschera i Rolanda Dumasa.
Komitet przyznający nagrodę chce przede wszystkim promować trójstronne inicjatywy społeczne służące europejskiej integracji i przezwyciężaniu historycznych uprzedzeń.
Umowę o utworzeniu PNWM Niemcy i Polska podpisały w 1991 roku. Dwa lata później w Warszawie i Poczdamie pracę rozpoczęły biura organizacji. Od tego czasu we wspólnych projektach uczestniczyło ponad 1,5 miliona młodych Niemców i Polaków. Działalność PNWM finansują po połowie oba rządy - polski (18,5 mln zł) i niemiecki 4,5 mln euro.
Niemiecko-francuski Jugendwerk istnieje od 1963 roku i był wzorem dla współpracy niemiecko-polskiej.
Działalność PNWM stała się ostatnio przedmiotem polsko-niemieckich zadrażnień. Zdaniem strony niemieckiej, Polska wstrzymywała przez pewien czas przekazywanie kolejnych rat na pracę organizacji. Przedstawiciele MEN odrzucali te zarzuty. W czerwcu do dymisji podał się polski dyrektor Jugendwerku, Piotr Womela. Jak tłumaczył, powodem były różnice w poglądach na formę współpracy między zarządem PNWM a MEN.
Trójkąt Weimarski powstał z inicjatywy ministrów spraw zagranicznych w sierpniu 1991 r. Jego głównym zadaniem było wspieranie aspiracji Polski do integracji z Unią Europejską. Początkowo spotykali się szefowie dyplomacji trzech krajów, z czasem współpracę rozszerzano na inne dziedziny, - m.in. kulturę i wojsko. Dotychczas odbyło się też siedem spotkań na szczycie szefów rządów i prezydentów. Ostatnie takie spotkanie miało miejsce w grudniu ubiegłego roku w Mettlach na terenie niemieckiego landu Kraj Saary. (mam)
Jacek Lepiarz