ŚwiatNagroda Herdera dla prof. Mossakowskiego

Nagroda Herdera dla prof. Mossakowskiego

Polak - Stanisław Mossakowski, krytyk sztuki, został jednym z laureatów nagrody imienia Herdera, prestiżowego wyróżnienia przyznawanego przez Uniwersytet w Wiedniu za wkład w kulturę europejską.

02.05.2003 | aktual.: 02.05.2003 18:42

Nagrody przyznano po raz 40. Wyróżnienia otrzymali naukowcy i artyści z krajów Europy Wschodniej. W gronie laureatów są także: bułgarski historyk Wasyl Giuzelew, słoweński pisarz Drago Jancar, węgierski lingwista Karoly Manherz, germanista Ludvik Vaclavek z Czech i Rumunka Ana-Maria Zahariade zajmująca się teorią architektury. Wręczenie nagród odbędzie się 9 maja na uniwersytecie w Wiedniu.

Nagroda Kulturalna imienia Herdera jest po Nagrodzie Nobla najwyższym uznaniem, jakie może otrzymać humanista. Przyznaje ją Uniwersytet w Wiedniu od 1964 roku. Nagrody są fundowane przez największą prywatną niemiecką Fundację Alfreda Toepfera. Instytucję tę utworzył w 1931 roku hamburski kupiec i mecenas sztuki. Każdego roku Fundacja Toepfera dotuje 30 różnych nagród i stypendiów.

Z wyróżnieniem związana jest premia w wysokości 15 tysięcy euro. Regulamin nagrody umożliwia laureatom ufundowanie dla wybranej osoby miesięcznego stypendium w wysokości 920 euro. Stypendium może być wypłacane przez rok osobie studiującej na wiedeńskim uniwersytecie. Profesor Mossakowski przeznaczył je dla Anny Straszewskiej z Warszawy.

Wśród polskich laureatów Nagrody Kulturalnej imienia Herdera są między innymi Witold Lutosławski, Krzysztof Penderecki, Zbigniew Herbert, Bronisław Geremek, Władysław Bartoszewski, Wisława Szymborska, Dorota Symonides i Mikołaj Górecki.

Johann Gottfried von Herder żyjący w latach 1744-1803 był niemieckim pisarzem i filozofem. Jeden z najwybitniejszych twórców 18-wiecznej Europy urodził się w Morągu. Staranne wykształcenie i możliwość studiowania zapewnił utalentowanemu Herderowi zamożny protektor.

Johann Herder, patron nagrody, uważany za głównego przedstawiciela filozofii Oświecenia i prekursora romantyzmu, stał się jednym z ideologów i teoretyków ruchu społeczno-literackiego Burzy i Naporu. (mp)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)