Trwa ładowanie...

Nagrał wstrząsające sceny nad Bałtykiem. "Ludzie, doceńcie tych ratowników! Oni ciągle widzą śmierć"

Ojciec zaryzykował życiem swoim i dziecka dla wartej 20 zł zabawki. Oboje szli na dno. – Mam gęsią skórkę, kiedy to sobie teraz przypominam. Panika ludzi, gwizd, pędzący ratownik i już po kilkunastu sekundach byli uratowani. Ja też dopiero te 2 dni temu zrozumiałem, że ci ratownicy to bohaterowie – mówi WP świadek.

Nagrał wstrząsające sceny nad Bałtykiem. "Ludzie, doceńcie tych ratowników! Oni ciągle widzą śmierć"Źródło: Facebook.com
d22mhvh

Na kąpielisku w Łebie było o włos od tragedii. Żeby złapać uciekający materac, ojciec wypłynął z 8-latką w zakazaną strefę. Dziewczynka zaczęła się topić, a mężczyzna opił się wody.

Patryk Osowski, Wirtualna Polska: Nagrał pan akcję ratowników i wrzucił filmik do sieci. Udostępnia i komentuje go tysiące internautów.

Marcin Pasternak, 42-latek ze Sławna: Zawsze myślałem, że to spokojna praca polegająca na chodzeniu w czerwonej koszulce, opalaniu się i dmuchaniu w gwizdek.

Nagle przypadkiem zobaczyłem coś, co mnie zszokowało. Dowiedziałem się też, że to młodzi dwudziestolatkowie, którzy po kilka razy w sezonie widzą śmierć. Każdy z nich walczy o nasze życie, a i tak chociaż 2-3 razy w sezonie wyciąga trupa. To siedzi im w głowie. Byłem wstrząśnięty!

d22mhvh

Polacy jeszcze nie otrząsnęli się po tragedii w Darłówku, gdzie utonęła trójka dzieci. Tymczasem niewiele brakowało do kolejnej śmierci.

Widziałem kiedyś akcję policji i straży miejskiej, ale bagatelizowałem pracę ratowników. Proszę mi wierzyć. Ich akcja była w 100 procentach profesjonalna. Gdy dostrzegli topielców, były trzy gwizdy i ryk syren. Jeden ratownik ruszył do wody i rzucił się na dziewczynkę, drugi go asekurował, a na linię brzegową wjechało auto ze sprzętem.

Odruchowo wyciągnąłem telefon z kieszeni, odblokowałem, włączyłem aparat, a ten chłopak już niósł na rękach dziewczynkę.

Facebook.com
Źródło: Facebook.com

Foto: Łeba, w tle akcja ratowników

d22mhvh

Dlaczego ojciec z córką nagle zaczęli tonąć?

Wypłynęli za żółte koraliki (dobrze widoczne na nagraniu wideo – red.), które oddzielają kąpielisko od strefy przy ostrogach. To te drewniane bale wbite w ziemie, przy których tworzą się wiry i doły głębokie nawet na 5 metrów.

Dlatego jest tam tak niebezpiecznie, a zakazy i ostrzeżenia są nie bez powodu.

Podobno najpierw ratownikom nie spodobało się, że ich pan nagrywał. Koordynator ratowników stołecznego WOPR w Łebie Marek Chadaj zwracał panu uwagę.

Najpierw był wściekły, chociaż nie na mnie. Dziewczynka płakała, a on krzyczał na ojca, gdzie ten facet ma rozum, żeby tak ryzykować. Opieprzył go pytając, czy jest ślepy, czy pijany. Potem spokojniej poprosił wszystkich plażowiczów, żeby myśleli nad tym, co robią i odeszliśmy porozmawiać.

d22mhvh

Chyba też po tej całej akcji w Darłówku byli jakoś tak negatywnie nastawieni. Myśleli, że też ktoś będzie ich oskarżał i miał do nich pretensje.

Wtedy powiedziałem, że ich podziwiam. Mam już trochę lat i mieszkam na Pomorzu, 19 km od Darłówka. A dopiero kilka minut wcześniej zrozumiałem, że oni ratują nasze życie ryzykując swoje!

Inni plażowicze też im tak dziękowali?

Ani jedna osoba. Nawet nie klaskali czy coś w tym stylu. Dopiero na koniec ten około 50-letni szef poklepał młodszych chłopaków po plecach, przybił piątkę i podziękował za akcję.

Oni są z tym sami. Borykają się wieczorami z tymi obrazkami śmierci. Chodzą spać mając to przed oczami i nie mają w tym żadnego wsparcia.

d22mhvh

Publikując to nagranie chciał pan pokazać Polakom, że ratownik to nie koleś, który przeszkadza ci w urlopie i marudzi, że kąpiesz się w złym miejscu?

Nie mam w rodzinie ani wśród znajomych ani jednego ratownika. Nie zależy mi więc na opowiadaniu bajek.

Byłem po prostu pod ogromnym wrażeniem i chciałem podzielić się swoją refleksją. Może spójrzmy na tych ludzi trochę inaczej.

Aby zapytać o całe zdarzenie, skontaktowaliśmy się również z koordynatorem ratowników Markiem Chadajem. - To szczególnie niebezpieczne miejsce. Podobnie jak przy wszystkich budowlach technicznych silne prądy mogą w kilka chwil zabrać dorosłego człowieka w głąb morza - ocenił w rozmowie z nami.

- Po uratowaniu ojciec i córka byli bardzo przestraszeni. Mogli stracić życie przez zabawkę o wartości 20 zł. Najgorsze jest to, że mężczyzna świadomie ominął z dzieckiem boje i taśmy z koralikami, ignorując zagrożenie - dodał Chadaj.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d22mhvh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22mhvh
Więcej tematów