PolskaNAFTA albo śmierć?

NAFTA albo śmierć?

Polska ma wielkie szanse być pierwszym krajem, który opuści Unię Europejską – i to już kilka miesięcy po tym, jak do niej wstąpi! W związku z upadkiem Traktatu Nicejskiego wielu polskich polityków coraz głośniej mówi o konieczności poszukiwania gospodarczych i politycznych partnerów poza Europą.

01.04.2004 06:31

PO rozpoczęła sondowanie polityków prawicy pod kątem możliwości przegłosowania ustawy o wyjściu z UE i rozpoczęciu rokowań akcesyjnych z NAFTĄ – północnoamerykańską strefą wolnego handlu, do której należą USA, Kanada i Meksyk. ”Pomysł pochodzi od Unii Polityki Realnej” - przyznają działacze PO. Zaznaczają jednak, że PO, jako nowoczesna liberalna partia coraz częściej sięga do rozwiązań, które bliskie są również UPR. ”To nie jest ściąganie, ale twórcze przetwarzanie. Poza tym to Platforma, a nie UPR wygra zbliżające się wybory” - dodają.

Szybkość naszego ewentualnego wyjścia z UE w dużej mierze zależy właśnie od terminu nowych wyborów. Jeśli odbędą się one na jesieni, już 1 stycznia 2005 roku Polska może być znowu wolna – uważa polityk zbliżony do najwyższych władz PO. Politycy PO przyznają, że do pewnego momentu twardo stali na stanowisku euroentuzjastycznym, ale przejrzeli na oczy i zaraz po wygranych wyborach parlamentarnych zamierzają przeforsować odpowiednie ustawy.

”Jan Rokita ostrzegał: ‘Nicea albo śmierć’. Nie możemy rzucać słów na wiatr. Pokażemy Europie, co znaczy honor Polaka. Dla UE już umarliśmy” - powiedział Wirtualnej Polsce pragnący zachować anonimowość wysoko postawiony działacz Platformy Obywatelskiej.

Co ciekawe projekt spotyka się z szerokim poparciem polskiej sceny politycznej. Platforma może liczyć na głosy PiS, LPR, PSL, ale także lewicy. ”Jest nam już wszystko jedno” - mówi sld-owski wicehrabia z powiatu sielecko-jaworskiego. Zaznacza jednak, że swoje poparcie dla projektu SLD uzależnia od tego, czy wejdzie do parlamentu. ”Byłoby źle odebrane, gdybyśmy głosowali pozostając poza Sejmem” - przyznaje.

Paradoksalnie największą przeszkodą na drodze do realizacji ambitnych planów Platformy może być jedno z najbardziej dotychczas eurosceptycznych ugrupowań, a mianowicie Samoobrona. ”To oczywisty chwyt populistyczny tych populistów z PO” - powiedział polityk zbliżony do Andrzeja Leppera. Zaznaczył, że NAFTA nie jest żadnym wyjściem, gdyż pod względem rozwiązań szkodliwych dla polskich rolników jest jeszcze gorsza od Unii. Jeśli Samoobrona potwierdzi w wyborach swoje sondażowe wyniki, projekt Platformy może nie zostać zrealizowany.

Nieoficjalne informacje o planach polskich polityków wywołały szok w Brukseli. Europejscy urzędnicy nie chcieli komentować sprawy, przed uzyskaniem oficjalnych informacji. ”Będziemy musieli się zastanowić, jak wesprzeć naszych sojuszników z Samoobrony” - powiedział jeden z unijnych technokratów i nie wykluczył tajnego finansowania Andrzeja Leppera przed zbliżającymi się wyborami.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)