Nadzwyczajna komisja pracuje nad ustawami likwidującymi WSI
Nadzwyczajna komisja sejmowa rozpoczęła prace nad projektami ustaw likwidujących Wojskowe Służby Informacyjne i powołujących w ich miejsce dwie nowe służby - Służbę Wywiadu Wojskowego (SWW) i Służbę Kontrwywiadu Wojskowego (SKW).
Posłowie wstępnie omówili prawie wszystkie artykuły pierwszej z ustaw - powołującej obie nowe służby. Do projektu nie wniesiono zasadniczych merytorycznych zmian. W kolejnych dniach komisja ma omówić kolejne dwa projekty ustaw - o służbie w SWW i SKW oraz wprowadzające nowe przepisy.
Zdaniem posłów Platformy Obywatelskiej Pawła Grasia i Marka Biernackiego, w miejsce Wojskowych Służb Informacyjnych - służby istniejącej w strukturze Sił Zbrojnych i składającej się z żołnierzy - tworzy się cywilne służby dublujące już istniejące: Agencję Wywiadu i Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
Zwolennicy takiego rozwiązania podkreślali, że rozdzielony jest zakres działania służb wojskowych i cywilnych. Nowo tworzone służby mają się zajmować jedynie obronnością państwa. Szef Kancelarii Prezydenta Andrzej Urbański podkreślał, że tych kompetencji ani AW, ani ABW nie mają. Dodał, że zezwolenie na zatrudnianie w nowych wojskowych służbach cywilów nie zmieni ogólnej praktyki - że służą w nich przede wszystkim żołnierze.
Posłowie nie zmienili zapisów zaproponowanych w prezydenckim projekcie ustawy, by służby nie mogły korzystać z tajnej współpracy dziennikarzy, nadawców i wydawców. Urbański przypominał, że zgodnie z projektem taka współpraca jest możliwa w wyjątkowych przypadkach i za zgodą premiera lub powołanego przez niego ministra - koordynatora służb specjalnych.
W myśl omawianych przez nadzwyczajną komisję projektów, WSI zostaną zlikwidowane 30 czerwca 2006 r., a od 1 lipca w ich miejsce powstanie SKW i SWW.
Według projektu, szefów służb, na wniosek ministra obrony, powołuje i odwołuje premier, po zasięgnięciu opinii prezydenta, rządowego kolegium ds. służb specjalnych oraz sejmowej komisji ds. specsłużb.
Dopuszcza się powołanie na kierownicze stanowiska w SKW i SWW osób nie będących żołnierzami zawodowymi i funkcjonariuszami innych służb. Nie może to jednak być osoba, która pracowała, służyła albo była tajnym współpracownikiem specsłużb PRL w myśl definicji z ustawy o IPN, ani nie może to być "dyspozycyjny sędzia" z czasów PRL.
Do dwóch tygodni po wejściu w życie ustaw premier na wniosek ministra obrony i po zasięgnięciu opinii prezydenta powoła pełnomocników ds. organizacji SKW i SWW, a sam minister obrony powoła komisję ds. likwidacji WSI i wyznaczy jej przewodniczącego.
Członków komisji weryfikacyjnej, którzy będą kwalifikować żołnierzy WSI do pracy w nowych wojskowych służbach, powołają prezydent i premier - każdy po dwunastu. Przewodniczącego komisji wyznaczy prezydent. Komisja weryfikacyjna ma badać oświadczenia, które w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie ustawy mają złożyć żołnierze WSI chcący służyć w SKW lub SWW.
Kto nie złoży oświadczenia, albo nie zostanie mu wyznaczony etat w nowych służbach, przechodzi do rezerwy kadrowej i nie będzie mógł być wyznaczony na stanowisko w sądach ani prokuraturach wojskowych, Żandarmerii Wojskowej, jednostkach zwiadowczych i rozpoznaniu.
Funkcjonariuszy nowych wojskowych służb mają obowiązywać zasady podobne do tych, które dotyczą ich obecnie - zakazane będzie członkostwo w partiach politycznych, zrzeszanie się w związkach zawodowych, praca poza służbą (oprócz przypadków, na które dostaną pozwolenie od szefa służby).