Nadużywany znak czerwonego krzyża
Umieszczanie znaku PCK na podręcznych
apteczkach, w przychodniach i firmach farmaceutycznych jest
niezgodne z prawem i grozi za to kara 2,5 tys. zł. Znak ten
podlega ochronie na mocy ustawy o Polskim Czerwonym Krzyżu i
Konwencji Genewskiej.
12.04.2004 | aktual.: 12.04.2004 12:14
"W Polsce przez 50 lat utrwaliło się przekonanie, że czerwony krzyż na białym tle jest symbolem służby zdrowia; staramy się to zmienić" - powiedział Krzysztof Kędzierski z ośrodka upowszechniania międzynarodowego prawa humanitarnego przy zarządzie głównym PCK.
Znak PCK można umieścić jedynie na punkcie opatrunkowym, który pomocy udziela bezpłatnie. Na aptekach czy apteczkach podręcznych powinien znajdować się biały krzyż na zielonym tle.
Za wykroczenia dotyczące umieszczania znaku PCK powinna karać policja. PCK wysyła jedynie upomnienia do tych, którzy wykorzystują znak w reklamach i na plakatach. W ostatnich miesiącach czerwony krzyż pojawił się m.in. na szyldach niektórych aptek, w kampanii reklamowej towarzystwa ubezpieczeniowego i w reklamie środków przeciwbólowych.
Znak czerwonego krzyża powstał w 1863 roku w Genewie z odwrócenia barw flagi szwajcarskiej. "Twórcy Czerwonego Krzyża chcieli w ten sposób wyrazić hołd dla swojego kraju. W tym czasie symbol nie miał konotacji religijnych" - przypomniał Kędzierski. Skojarzeń religijnych nabrał w roku 1876, kiedy Turcja podczas wojny z Rosją zaczęła stosować Czerwony Półksiężyc.
Obecnie na 181 stowarzyszeń Czerwonego Krzyża na świecie 150 używa znaku krzyża. W 31 krajach (muzułmańskich) funkcjonuje symbol czerwonego półksiężyca. Iran do 1980 roku używał znaku czerwonego lwa i słońca (symbolu dynastii Pahlawich).
W 1864 roku 13 państw podpisało konwencję o ochronie rannych i chorych żołnierzy. Stopniowo dołączały do nich następne. Zgodnie z konwencją szpitale, ambulatoria i lekarze chronieni znakiem czerwonego krzyża nie biorą udziału w wojnie.