PolskaNadrzędność prawa unijnego nie ograniczy naszej suwerenności

Nadrzędność prawa unijnego nie ograniczy naszej suwerenności

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Marek Safjan podkreślił, że nadrzędność prawa unijnego wobec przepisów krajowych nie oznacza ograniczenia naszej suwerenności.

28.04.2004 | aktual.: 28.04.2004 10:10

Gość "Sygnałów Dnia" wyjaśnił, że nadrzędność prawa unijnego jest przewidziana przez konstytucję i dotyczy przypadków konfliktu między regulacją prawa wspólnotowego a prawem krajowym. Zaznaczył, że Polska pewne kompetencje przenosi na organy unijne, ale czyni to dobrowolnie, w trybie określonym przez konstytucje. To nie jest ograniczenie suwerenności, które można by porównywać z jakąkolwiek ingerencją z zewnątrz - podkreślił prezes Trybunału. Zaznaczył, że Polska zachowuje w pełni suwerenność konstytucyjną i możliwość decydowania o podstawowych regulacjach konstytucyjnych, czego nie może nam narzucić Unia.

Prezes Trybunału podkreślił, że to do danego państwa należy decyzja, w jaki sposób wprowadzi dyrektywy Unii Europejskiej. Dodał, że konstytucja RP jest najwyższym aktem normatywnym i ta sytuacja nie ulega zmianie. "Jest to podstawą do twierdzenia, że prawo unijne, o ile ma w Polsce pierwszeństwo, to dlatego, że przewiduje to wyraźnie konstytucja" - podkreślił gość "Sygnałów Dnia".

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)