Trwa ładowanie...
d3nt6jv
ukraina

Nadija Sawczenko tworzy ruch społeczny

Nadija Sawczenko tworzy własny ruch społeczny. Ukraińska lotniczka, a obecnie deputowana do parlamentu zapowiada, że ruch może stać się zaczątkiem partii politycznej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nadija Sawczenko tworzy ruch społeczny
(AFP, Fot: FREDERICK FLORIN)
d3nt6jv

Tworzony przez Nadiję Sawczenko ruch nazywa się RUNA. Jak podkreślała w rozmowie z dziennikarzami, celem nowego ruchu jest naprawa ukraińskiego państwa i realizacja postulatów Euromajdanu. Zaznaczyła też, że ruch nie ma charakteru partii politycznej, jednak nie wykluczyła, że takim się może stać.

Kilka tygodni temu ukraińska lotniczka została wyrzucona z partii i klubu parlamentarnego Batkiwszczyna. Powodem były jej rozmowy z separatystami, które przeprowadzała bez konsultacji z ukraińskimi władzami.
##Proces w Rosji
Nadija Sawczenko spędziła w rosyjskich aresztach niemal dwa lata, a rosyjskie władze oskarżały lotniczkę o zabicie dwóch dziennikarzy podczas walk w Donbasie w 2014 roku. Batkiwszczyna umieściła ją przed wyborami na swojej liście, ponieważ partia Julii Tymoszenko chciała w ten sposób przyczynić się do jej uwolnienia.

W marcu rosyjski sąd skazał ją na 22 lata więzienia, uznając, że jest współwinna śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy. Nadija Sawczenko nie przyznała się do winy i twierdzi, że została uprowadzona przez separatystów do Rosji, zanim dziennikarze zostali zabici. W maju została wymieniona na dwóch skazanych na Ukrainie żołnierzy rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, Jewgienija Jerofiejewa i Aleksandra Aleksandrowa.

d3nt6jv

Podziel się opinią

Share
d3nt6jv
d3nt6jv
Więcej tematów