Trwa ładowanie...
d3qy1z0
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Nadia Sawczenko zaczęła przyjmować płyny. Na prośbę Petra Poroszenki

• Sawczenko jest przetrzymywana w rosyjskim areszcie od prawie dwóch lat
• Sześć dni temu rozpoczęła ścisłą głodówkę
• Rosjanie oskarżają ją o udział w zabójstwie rosyjskich dziennikarzy
• Wyrok w sprawie ma być ogłoszony 21 lub 22 marca
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nadia Sawczenko
Nadia Sawczenko (AFP, Fot: SERGEI VENYAVSKY)
d3qy1z0

Porwana w 2014 roku do Rosji i oczekująca dziś na wyrok rosyjskiego sądu ukraińska lotniczka Nadia Sawczenko wstrzymała suchą głodówkę - poinformował jeden z jej adwokatów Nikołaj Połozow.

"Dzięki Bogu Nadia Sawczenko wstrzymała suchą głodówkę. Na jej decyzję wpłynęła prośba (prezydenta Ukrainy) Petra Poroszenki i wszystkich, którzy ją poparli!" - napisał obrońca na swoim Twitterze.

Sawczenko ogłosiła strajk głodowy w ubiegłym tygodniu; odmówiła wówczas przyjmowania tak jedzenia, jak i płynów. W czwartek była premier Ukrainy Julia Tymoszenko opublikowała list lotniczki, w którym wyjaśniła ona, że od tej chwili będzie spożywała płyny.

d3qy1z0

"Nigdy nie uznam ani swojej winy, ani wyroków rosyjskiego sądu! Dziś otrzymałam słowa poparcia od prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki. Wiem, że wielu ludzi podejmuje wysiłki, by mnie uwolnić i bardzo im za to dziękuję. (...) Do ogłoszenia wyroku zmieniam suchą głodówkę na głodówkę na wodzie" - napisała Sawczenko, która jest deputowaną partii Tymoszenko, Batkiwszczyna (Ojczyzna).

Rosyjska prokuratura zażądała dla Sawczenko kary 23 lat pozbawienia wolności. Ukrainka jest oskarżona o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy w czasie walk w Donbasie w 2014 roku. Ogłaszanie wyroku w jej sprawie rozpocznie się 21 marca i potrwa dwa dni. Proces Sawczenko trwa w Doniecku w obwodzie rostowskim na południu Rosji.

Demonstracja przed ambasadą Rosji

O uwolnienie Sawczenko apelują ukraińskie władze, ale też Stany Zjednoczone i Unia Europejska. W środę na Ukrainie i w różnych miejscach świata odbyły się akcje solidarności z uwięzioną.

d3qy1z0

Kilkadziesiąt osób demonstrowało m.in. przed ambasadą rosyjską w Warszawie, domagając się uwolnienia Sawczenko. W grupie, jaka zgromadziła się przed gmachem ambasady, powiewały polskie, ukraińskie i rosyjskie flagi, również flagi UE.

Protestujący mieli transparenty z napisami "Majdan w Moskwie", "Ręce precz od Ukrainy", "Uwolnić Nadię", jak również karykatury, przedstawiające m.in. prezydenta Rosji Władimira Putina.

Zgromadzeni skandowali: "Putin do Hagi!", "Uwolnić Nadię!" i "Precz z rosyjskim imperializmem". Po przeciwnej stronie ul. Belwederskiej stanęła siedmioosobowa kontrdemonstracja, której uczestnicy trzymali kartki z napisami "Wolny Donbas" i "Krym jest rosyjski".

d3qy1z0

Podziel się opinią

Share

d3qy1z0

d3qy1z0
Więcej tematów