Nadciąga znad Niemiec. Pół Polski w pomarańczowych alertach
Środa w pogodzie zapowiada się wyjątkowo nieprzewidywalnie. W wielu miejscach czeka nas prawdziwy upał, a temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza. Wystąpią również gwałtowne burze za sprawą nadciągającego z Niemiec silnego układu burzowego, któremu będą towarzyszyły nawałnice.
W środę znaczną część Polski nawiedzą burze z obfitymi opadami deszczu i bardzo silnymi porywami wiatru. Szanse na dzień bez deszczu mają właściwie tylko mieszkańcy południowego wschodu kraju i tam będzie upalnie.
Wysokim temperaturom w południowo-wschodniej Polsce towarzyszyć będzie małe i średnie zachmurzenie. Na pozostałym obszarze będzie ono wzrastać do dużego i w niektórych miejscach pojawią się burze z opadami do 30 litrów na metr kwadratowy oraz porywami wiatru osiągającymi prędkość 70-90 kilometrów na godzinę, lokalnie wystąpi grad.
Temperatura maksymalna w środę wyniesie od 19 stopni Celsjusza na Pomorzu do 31 stopni w Małopolsce. Wiatr z kierunków zachodnich powieje na ogół słabo i umiarkowanie, silniej tylko na wschodzie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odkrycie na dnie Bałtyku. Zagadka rozwiązana po 84 latach
IMGW wydało ostrzeżenia
Przed dynamiczną pogodą w najbliższych godzinach ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Alerty IMGW obowiązują w niemal całej Polsce. Jak widać na mapach pogodowych, najbardziej niebezpiecznie będzie jednak w centralnej i południowej Polsce. Tam w wielu miejscach obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem i burzami.
Ostrzeżenie drugiego stopnia przed burzami wiąże się z sumami opadów od 15 mm do 30 mm i z porywami wiatru do 100 km/h. Oznacza możliwość wystąpienia niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu mogą ograniczyć prowadzenie działalności. Należy spodziewać się zakłóceń w codziennym funkcjonowaniu.
Sprawdź prognozę pogody dla swojego regionu na POGODA.WP.PL.
Źródło: TVN24.pl, IMGW