Tak w Polsce jeszcze nie było. Nadciąga cyklon Harto

Trwają już zimowe ferie w kilku województwach. Czy uczniowie mogą liczyć na białe szaleństwo? Synoptycy mają dla nich dobre wiadomości. Już w środę do Polski dotrze znad Morza Śródziemnego cyklon Harto, który przyniesie opady śniegu. A to dopiero początek. - Wreszcie zaczyna się prawdziwa zima. Śnieżyce i siarczyste mrozy. Na południu kraju nawet do minus 15 stopni Celsjusza - mówi rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Nadciąga cyklon Harto. A z nim wraca zima
Nadciąga cyklon Harto. A z nim wraca zima
Źródło zdjęć: © wxcharts.com
oprac. BAR

- Nad Polską wędrują układy niskiego ciśnienia, jedne za drugim, to jest niesamowita sytuacja. Więc pogoda będzie bardzo dynamiczna. Zacznie się ulewnym deszczem, następnie śniegiem z deszczem, ale w następnych dniach będzie już tylko śnieg - twierdzi Walijewski.

Pierwsze opady deszczu i śniegu przyniesie ze sobą nadciągający znad Morza Śródziemnego cyklon Harto. Po wschodniej, południowej i południowo wschodniej stronie wiru niżowego padać ma głównie deszcz z uwagi na zaciągane przez cyklon masy cieplejszego powietrza. Natomiast po północnej i zachodniej dominować będzie mokry śnieg i mieszane opady.

W środę będzie padać: deszcz i śnieg

W środę, jak przewiduje synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Kamil Walczak, padać będzie praktycznie w całym kraju. Opadów deszczu ani śniegu nie będzie jedynie na północno-zachodnich krańcach Polski.

Najmocniej padać będzie na południu Podkarpacia. Tam może spaść nawet 155 mm deszczu. - Natomiast w pasie od Dolnego Śląska i Opolszczyzny po Warmię i Mazury prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej o 8-10 cm, w Sudetach o 12 cm. Opady miejscami będą ograniczały widzialność do 300 m. Warunki na drogach będą trudne -zaznaczył Kamil Walczak z Centralnego Biura Prognoz IMGW.

W środę temperatura maksymalna wyniesie od 0-2 stopni Celsjusza na zachodzie do ok. 9 stopni Celsjusza na wschodzie. Najcieplejszy ma być rejon Podkarpacia.

Wiatr będzie słaby i umiarkowany, porywisty ze zmiennych kierunków. Na Podkarpaciu i Podhalu porywy wiatru mogą sięgnąć nawet 75 km/h, wysoko w Karpatach do 90 km/h.

Jak podał Walczak, w związku z tymi silniejszymi porywami wiatru IMGW wydało ostrzeżenie dla południowych powiatów woj. podkarpackiego, które obowiązuje do godzin wieczornych.

W związku z tymi silniejszymi porywami wiatru IMGW wydało ostrzeżenie dla południowych powiatów woj. podkarpackiego, które obowiązuje do godzin wieczornych.

W nocy słupek rtęci w termometrach spadnie poniżej zera

W nocy ze środy na czwartek prawie w całym kraju będzie zachmurzenie duże, jedynie na zachodzie kraju prognozowane są większe przejaśnienia.

Wystąpią opady śniegu, jedynie na wschodzie deszczu ze śniegiem.

- Przyrost pokrywy śnieżnej nie będzie już tak duży. Nie powinien przekroczyć 3-4 cm na północnym wschodzie i w obszarach górskich - powiedział synoptyk IMGW.

Najniższa temperatura minimalna spodziewana jest w rejonach podgórskich. Tam spadnie ona do minus 6-7 stopni Celsjusza. W centrum ok. minus 3 stopnie. Najcieplejsza noc zapowiada się na wschodzie oraz na zachodzie i Wybrzeżu. Tam odpowiednio ok. 0 stopni i do ok. 2 stopni na plusie.

Coraz więcej śniegu i siarczysty mróz

Im bliżej weekendu, tym więcej śniegu i niższe temperatury. - Nawet na nizinach spadnie ponad 10 cm śniegu. Natomiast w górach śnieg będzie padał codziennie. I to nie tylko w Tatrach, ale także w Bieszczadach, Karkonoszach i w Beskidach. To z pewnością dobra wiadomość, dla wszystkich, którzy mają ferie - zapowiada rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Obraz
© wxcharts.com

Wraz z opadami śniegu pojawią się niskie temperatury. - Z soboty na niedzielę i z niedzieli na poniedziałek na południu kraju nawet minus 15 stopni Celsjusza. Niewykluczone, że wartości dwucyfrowe zanotujemy w Krakowie i na Podkarpaciu. Tam termometry mogą pokazać minus 10-12 stopni - prognozuje.

Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW publikuje modele pogodowe, które pokazują, że zima utrzyma się przynajmniej do końca miesiąca. Choć jednocześnie zastrzega, że do końca stycznia jeszcze daleko i prognozy mogą się zmienić.

Według CMM dwucyfrowe wartości temperatury utrzymają się na całym południu kraju. Od zachodu po wschód można liczyć na minus 12-15 stopni. W centrum minus 8-9.

Źródło: fanipogody.pl, PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (449)