PolskaNadchodzą silne wichury - drugi stopień zagrożenia

Nadchodzą silne wichury - drugi stopień zagrożenia

Synoptycy zapowiadają silne wiatry w górach na południu Polski. W związku z wichurami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ogłosił drugi stopień zagrożenia, obowiązujący w Beskidzie Śląskim, Tatrach, Beskidzie Niskim i Bieszczadach.

Nadchodzą silne wichury - drugi stopień zagrożenia
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Pierwszy stopień zagrożenia przed porywistymi wiatrami obowiązuje w województwie wielkopolskim i łódzkim.

Silnie wiało w piątek również w północnych Czechach, głównie w rejonie czesko-polskiego pogranicza. Prędkość wiatru osiągała nawet 110 kilometrów na godzinę. W związku z wichurami służby meteorologiczne wydały ostrzeżenie, obowiązujące do wieczora na całej północy.

Najsilniejsze wiatry wiały w Jesionikach, gdzie w porywach osiągały prędkość 110 km/h. W Karkonoszach, Górach Izerskich, a także Rudawach (na granicy z Niemcami), ich prędkość nieznacznie przekraczała 100 km/h.

Czeskie służby górskie odradzały wycieczki w wyższe pasma, szczególnie na odkryte wierzchołki gór. Przy wyjściach zalecały dobre przygotowanie i wyposażenie.

Czy zaczyna się zima? Sprawdź prognozę

Po ciepłym początku listopada czekają nas kolejne dni z wysokimi jak na tę porę roku temperaturami. Niestety ciągle będzie padało - słońca nie należy spodziewać się co najmniej do poniedziałku.

Piątek

Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 999 hPa i będzie spadać.

W piątek na południu kraju zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i miejscami słabe opady deszczu. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie całkowite lub duże i opady deszczu, miejscami umiarkowane. Temperatura maksymalna od 9 stopni C na północnym wschodzie, do 13 stopni w centrum, i 15 stopni na południu kraju. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 65 km/h, zachodni. W górach wiatr silny i bardzo silny (50 do 70 km/h), w porywach do 90 km/h, zachodni.

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie duże lub całkowite, na południu kraju większe przejaśnienia. Okresami opady deszczu, w centrum i na zachodzie umiarkowane, w województwie lubuskim miejscami od 10 do 15 mm. Temperatura minimalna od 6 stopni na Suwalszczyźnie, około 9 stopni w centrum, do 11 stopni na Dolnym Śląsku i Opolszczyźnie. Wiatr umiarkowany, okresami porywisty, zachodni i południowo-zachodni. W górach wiatr silny i bardzo silny (40 do 50 km/h), w porywach do 80 km/h, zachodni.

Sobota

W sobotę w dzień zachmurzenie duże. Okresami opady deszczu, głownie w centrum i na północy kraju. Przewidywana wysokość opadów w pasie dzielnic centralnych od 5 do 10 mm, miejscami do 15 mm. Temperatura maksymalna od 8, 9 stopni Celsjusza na północy, około 11 stopni w centrum, do 14 stopni na południu kraju. Wiatr na południu kraju umiarkowany, porywisty, południowo-zachodni, na pozostałym obszarze słaby i umiarkowany, z kierunków zachodnich. W górach wiatr silny i bardzo silny (40 do 50 km/h), w porywach do 80 km/h, zachodni.

Niedziela

W niedzielę w centrum i na północnym zachodzie kraju możliwe większe przejaśnienia. Na pozostałym obszarze nadal będzie pochmurno i deszczowo. Ochłodzi się - temperatura od 5 stopni Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez 7-8 stopni na Pomorzu i w centrum do 9-10 stopni na południu kraju i Podkarpaciu. Nie będzie już tak wietrznie - wiatr umiarkowany, zmienny.

Poniedziałek

W poniedziałek w całym kraju przejaśni się, jednak miejscami wciąż wystąpią przelotne opady. Temperatura od 5 stopni na zachodzie, do 6 stopni w centrum i na Suwalszczyźnie, do 8 stopni na Pomorzu i 9 stopni Celsjusza na Podkarpaciu.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)