ŚwiatNadchodzą silne burze i grad - meteorolodzy ostrzegają

Nadchodzą silne burze i grad - meteorolodzy ostrzegają

Nad Polską wciąż przemieszcza się front burzowy, który spowoduje, że w większości kraju w poniedziałek wystąpią gwałtowne burze, miejscami z gradem. Synoptycy ostrzegają przed silnymi wyładowaniami, zwłaszcza w województwach wschodnich. Na Słowacji i w Czechach burze, które przeszły w nocy, spowodowały znaczne zniszczenia.

Nadchodzą silne burze i grad - meteorolodzy ostrzegają
Źródło zdjęć: © WP.PL | Konrad Żelazowski

11.07.2011 | aktual.: 11.07.2011 10:54

Jak informuje IMiGW, w poniedziałek zachmurzenie będzie umiarkowane i duże. W województwach pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim i łódzkim wystąpią burze. Im dalej na wschód, tym będzie groźniej - w województwach śląskim i mazowieckim podczas burz może padać również grad. Najgroźniej będzie w województwach małopolskim, świętokrzyskim, podkarpackim i lubelskim, gdzie burze z gradem mogą być gwałtowne i wywoływać silne wyładowania atmosferyczne.

Podczas burz może spaść 30 mm wody na metr kwadratowy, a na południu kraju do 40 mm. W czasie burz porywy wiatru mogą osiągać 90 km.h.

Temp. maks. od 19 st. na Pomorzu, 26 st. w centrum i do 31 st. na południowym wschodzie.

Burzowa aura utrzyma się co najmniej do wtorku.

We wtorek na wschodzie kraju zachmurzenie umiarkowane, okresami duże, miejscami przelotne opady deszczu, początkowo możliwe burze. Na pozostałym obszarze zachmurzenie małe i umiarkowane. Temp. maks. od 22 st. na północy do 26 st. na południowym zachodzie, w rejonach podgórskich 21-24 st.

Zalane są domy, powalone drzewa - silne burze w Europie

Silne burze i ulewy przeszły w nocy z niedzieli na poniedziałek nad Czechami i Słowacją. Zalane są domy, powalone drzewa, w części regionów utrudniona jest komunikacja.

Według słowackiej straży pożarnej, największe szkody powstały na Orawie, gdzie w czasie towarzyszących nawałnicom ulew zalanych zostało około 180 domów jednorodzinnych. Rzeczniczka orawskich strażaków podała, że z brzegów wystąpiły dwa potoki; doszło do podmycia dróg oraz osunięć ziemi. W największym orawskim mieście Dolny Kubin ulice zamieniły się w rwące rzeki.

Na wschodzie Słowacji burze przewracały drzewa. W Koszycach i sąsiedztwie miasta strażacy jeszcze wieczorem interweniowali co najmniej kilkanaście razy.

Niepogoda spowodowała także komplikacje w południowych i centralnych Czechach. Wiatry, których prędkość w porywach przekraczała 80 km/godz., łamały konary i niszczyły dachy. Deszcze pozalewały piwnice.

W okolicach miasta Jindrzichuv Hradec oraz na Szumawie czeskie koleje państwowe CzD zmuszone były wstrzymać ruch pociągów w miejscach, gdzie połamane drzewa zablokowały tory. Gałęzie spadały też na zaparkowane na parkingach auta.

Ze względu na opady, na rzece Blanice w województwie południowoczeskim meteorologowie ogłosili pierwszy, najniższy poziom zagrożenia powodziowego.

W województwie środkowoczeskim w okolicach Pragi po deszczach powybijały studzienki kanalizacyjne i woda wdarła się ludziom do mieszkań oraz piwnic. Strażaków wzywano też do usuwania połamanych drzew z szos.

Nawałnice przechodziły również nad Austrią. W Vorarlbergu uderzenie pioruna uszkodziło urządzenia elektryczne wyciągu w miejscowości Dornbirn.

Aktualną prognozę pogody sprawdzisz też na www.pogoda.wp.pl

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (40)