Trwa ładowanie...
d1y1sck

Nad Polskę nadciągają silne burze. IMGW wydał ostrzeżenia. Gdzie jest burza?

Piątek 19 czerwca będzie burzowy. Niekorzystne warunki atmosferyczne wystąią w całej Polsce. IMGW wydał ostrzeżenia dla wszystkich województw. Jak sprawdzić, gzie jest burza?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Gdzie jest burza? Ostrzeżenia IMGW
Gdzie jest burza? Ostrzeżenia IMGW (Pixabay)
d1y1sck

Burze nad Polską. Ostrzeżenia IMGW dla wszystkich województw

Gdzie jest burza? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje, że burze prognozowane na przeważającym obszarze kraju, jednak najsilniejsze wystąpią w pasie od Pomorza, przez centrum po południe kraju.

"Dzisiejsze burze najliczniej występować będą od Pomorza, przez centrum po południe kraju. Na tym obszarze prognozowane jest pojawienie się linii zbieżności związanej z przemieszczającym się ośrodkiem niżowym” – wyjaśniają meteorolodzy.

d1y1sck

Ostrzeżenia IMGW: ulewy, grad, porywisty wiatr i trąby powietrzne

IMGW ostrzega, że burze, które przejdą w piątek 19 czerwca przez Polskę, przyniosą wiele niebezpiecznych zjawisk. "Głównym zagrożeniem będą intensywne opady deszczu, do 20-30 mm/h, lokalnie do 50 mm, porywy wiatru do 80-90 km/h, opady gradu o średnicy do 3-4 cm. Nie można również wykluczyć wystąpienia trąb powietrznych” – tłumaczą synoptycy.

Jak dodają, w tym momencie Polska znajduje się pod wpływem płytkiego niżu z ośrodkiem przemieszczającym się znad południowej nad centralną część kraju. "Nadal cały kraj pozostaje w bardzo ciepłej i wilgotnej masie powietrza polarnego morskiego” – czytamy w komunikacie IMGW.

Jak sprawdzić, gdzie jest burza, gdy zaczyna grzmieć?

Jeśli aktualnie nie mamy dostępu do internetu, żeby śledzić radar burz, najszybciej będzie, gdy dokonamy prostych obliczeń, dzięki którym będziemy wiedzieć, gdzie jest burza. Jak to zrobić? Należy liczyć sekundy od momentu pojawienia się błyskawicy do chwili, gdy usłyszymy grzmot. Każdą sekundę następnie mnożymy przez 340 metrów. Dla przykładu – jeśli grzmot pojawi się po 5 sekundach od chwili, gdy zauważyliśmy błyskawicę, burza jest aktualnie 1700 metrów od nas (1,7 kilometra).

d1y1sck

Gdzie jest burza, możemy też śledzić za pomocą radaru burz, czyli mapy burzowej dostępnej m.in na stronie skyradar.pl

Zobacz też: Wybory prezydenckie 2020. Borys Budka złożył życzenia Jarosławowi Kaczyńskiemu. Złośliwości nie zabrakło

d1y1sck

Podziel się opinią

Share
d1y1sck
d1y1sck
Więcej tematów