Trwa ładowanie...

Naczelna Rada Lekarska apeluje do Beaty Szydło ws. smogu

Naczelna Rada Lekarska zaapelowała do premier Beaty Szydło o pilne podjęcie działań mających na celu walkę ze smogiem i poprawę jakości powietrza w Polsce. Obecny stan poważnie zagraża zdrowiu mieszkańców.

Naczelna Rada Lekarska apeluje do Beaty Szydło ws. smoguŹródło: WP, fot: Robert Kulig
d2xr353
d2xr353

Jak wskazali w swoim apelu lekarze, "w ostatnim czasie nie sposób nie dostrzec poważnych sygnałów wskazujących na bardzo złą jakość powietrza w Polsce, szczególnie w dużych miastach". Podkreślili, że przekroczenie dopuszczalnych norm jakości powietrza jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia mieszkańców.

"Istnieją niezbite dowody naukowe z bardzo licznych dobrej jakości przeprowadzonych na świecie badań, że stopień zanieczyszczenia powietrza jest przyczyną zwiększonej śmiertelności i rozwoju chorób sercowo-naczyniowych oraz chorób układu oddechowego. Okresy nagłego pogorszenia jakości powietrza przyczyniają się do zwiększonej zapadalności na ostre epizody wieńcowe, w tym zawały serca, udary mózgu. W tym okresie częściej występują incydenty niewydolności serca, napady migotania przedsionków i arytmii komorowych, a przychodnie udzielają znacznie więcej porad zgłaszającym się chorym" - czytamy w apelu NRL.

Lekarze przekonują, że nie można pozostać obojętnym na zagrożenie spowodowane smogiem, ponieważ "lepsza jakość powietrza przyczynia się do poprawy zdrowia mieszkańców oraz zwiększa przeżywalność populacji". NRL sugeruje też, aby kwestię wpływu negatywnych czynników środowiska na zdrowie uwzględnić w planach reformy służby zdrowia.

d2xr353
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xr353
Więcej tematów