Trwa ładowanie...
d1kv429

Na wraku: oktogen, heksogen, TNT - prokuratura wyjaśnia

Naczelna Prokuratura Wojskowa poinformowała - w nawiązaniu do artykułu Cezarego Gmyza w tygodniku "Do Rzeczy" - że urządzenia użyte w Smoleńsku istotnie pokazały napisy sygnalizujące obecność związków chemicznych mogących stanowić tzw. materiały wysokoenergetyczne. Może to oznaczać obecność trotylu, oktogenu lub heksogenu, ale - jak zapewnia prokuratura - pojawienie się takich napisów nie oznacza, że materiał wybuchowy istotnie znajdował się na badanej części wraku.
Share
Wrak polskiego Tu-154 na lotnisku Siewiernyj
Wrak polskiego Tu-154 na lotnisku SiewiernyjŹródło: PAP, Fot: Wojciech Pacewicz
d1kv429

Zobacz więcej o artykule Cezarego Gmyza w "Do Rzeczy"

W komunikacie prokuratura wyjaśnia, że jednoznaczną odpowiedź poznamy dopiero po wykonaniu szczegółowych badań w laboratoriach. Urządzenia użyte w Smoleńsku są bowiem używane tylko do badań przesiewowych.

"Z faktu wskazania przez urządzenia specjalistyczne napisów-symboli materiałów wybuchowych nie należy w tej chwili wyciągać pochopnych wniosków" - czytamy w komunikacie NPW. Prokuratura przypomina w komunikacie, że ci sami biegli i specjaliści przy użyciu tych samych urządzeń, krótko po powrocie ze Smoleńska, na bliźniaczym tupolewie (o numerze 102) uzyskali podobne wyniki.

d1kv429

"Badaniom poddano różne elementy samolotu Tu 154 M nr 102, w tym fotele załogi, pasy foteli załogi, pasy foteli pasażerów, salonkę. W wyniku przeprowadzonego eksperymentu rzeczoznawczego stwierdzono, że w niektórych miejscach, urządzenia reagowały w analogiczny sposób jak w Smoleńsku, podając sygnały mogące wskazywać na obecność materiałów wysokoenergetycznych, w tym wybuchowych, takich jak: TNT, HMX, RDX" - czytamy w komunikacie prokuratury.

d1kv429

Podziel się opinią

Share
d1kv429
d1kv429
Więcej tematów