Trwa ładowanie...
d3eho14
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Na wniosek Turcji we wtorek nadzwyczajne posiedzenie państw NATO

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zwołał na wtorek na wniosek Turcji nadzwyczajne posiedzenie państw Sojuszu, by omówić sytuację po zamachu samobójczym w Suruc i operacjach Ankary przeciwko Państwu Islamskiemu i kurdyjskim rebeliantom.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Premier Turcji Ahmet Davutoglu
Premier Turcji Ahmet Davutoglu (AFP, Fot: ADEM ALTAN)
d3eho14

NATO podało w niedzielę w oświadczeniu, że Rada Północnoatlantycka (NAC), w skład której wchodzą ambasadorzy wszystkich 28 państw Sojuszu, spotka się na wniosek Turcji, aby przeprowadzić konsultacje w trybie art. 4 Traktatu Północnoatlantyckiego.

"Turcja zażądała posiedzenia ze względu na powagę sytuacji po strasznych atakach terrorystycznych, do których doszło w ostatnich dniach (w Turcji), a także aby poinformować sojuszników o krokach, które podejmuje" - poinformowało NATO.

"Sojusznicy NATO bardzo uważnie śledzą rozwój wydarzeń i są solidarni z Turcją" - dodano w komunikacie.

d3eho14

Od piątku tureckie lotnictwo atakuje pozycje Państwa Islamskiego (IS) w północnej Syrii. Tureckie F-16 zaatakowały także w północnym Iraku cele związane z kurdyjskimi rebeliantami z Partii Pracujących Kurdystanu (PKK).

Ataki na pozycje IS w Syrii nastąpiły niespełna tydzień po poniedziałkowym zamachu w Suruc, dokonanym według Ankary zapewne przez Państwo Islamskie. Terrorysta samobójca zabił w Suruc 32 osoby, młodych sympatyków sprawy kurdyjskiej. Po zamachu Turcja ogłosiła, że udostępni USA i koalicji walczącej z IS swoje bazy lotnicze, w tym strategiczną bazę Incirlik.

Artykuł 4. Traktatu Północnoatlantyckiego głosi, że "strony będą się wspólnie konsultowały, ilekroć zdaniem którejkolwiek z nich zagrożone będą integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze stron".

Od powstania NATO w 1949 r. powoływano się na ten artykuł kilkakrotnie; Rada Północnoatlantycka spotkała się na wniosek Turcji w 2003 i 2012 r. oraz na wniosek Polski w 2014 r. w związku sytuacją na Krymie - przypomina agencja Reutera.

Rada Północnoatlantycka jest najwyższym organem decyzyjnym NATO; w jej skład wchodzą przedstawiciele wszystkich państw członkowskich, a obradom przewodniczy sekretarz generalny. Na jej forum przeprowadzane są m.in. konsultacje w sprawie bezpieczeństwa.

d3eho14

Podziel się opinią

Share

d3eho14

d3eho14
Więcej tematów