Na wielu rzekach nadal alarmy i pogotowia powodziowe
Niedzielne opady deszczu sprawiły, że w wielu polskich rzekach poziom wód przekroczył stan ostrzegawczy. W kilku województwach wciąż obowiązują alarmy i pogotowia przeciwpowodziowe.
Woj. lubelskie
Poziom wody w Wiśle na Lubelszczyźnie obniżył się na wszystkich wodowskazach - w Annopolu, Puławach i Dęblinie - ale wciąż jeszcze przekraczał stany alarmowe. Nadal monitorowane są wały przeciwpowodziowe.
W Annopolu w nocy Wisła opadła o ponad 40 cm i w poniedziałek rano przekraczała jeszcze stan alarmowy o prawie 60 cm. W niżej położonych Puławach stan alarmowy był przekroczony o ponad metr, a w Dęblinie o ok. 75 cm, ale na obu wodowskazach zanotowano już kilkucentymetrowe spadki poziomu wody.
- Fala wezbraniowa powoli opuszcza Lubelszczyznę - powiedział dyrektor Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Lublinie Włodzimierz Stańczyk. We wszystkich powiatach nadwiślańskich - kraśnickim, opolskim, puławskim i ryckim - wciąż obowiązuje alarm powodziowy.
Nadal monitorowane są wały przeciwpowodziowe, szczególnie w tych miejscach, gdzie podczas poprzednich powodzi zostały one uszkodzone - w Popowie, Zastowie Polanowskim, Kopcu oraz Janowcu. W miejscach tych usypano tzw. wały opaskowe w kształcie półkoli wokół powstałych wyrw, które były remontowane. Od piątku strażacy, mieszkańcy i wolontariusze zabezpieczali wały obkładając je folią i workami z piaskiem.
Stany alarmowe w Lubelskiem przekroczone są także na rzekach: Tyśmienicy w Tchórzewie, Wieprzu w Krasnymstawie oraz na Krznie w Malowej Górze.
Woj. podkarpackie
Alarm powodziowy obowiązywał w Tarnobrzegu i nadwiślańskich powiatach: tarnobrzeskim i stalowowolskim. Pogotowie przeciwpowodziowe dotyczy pięciu gmin: Borowa, Czermin, Gałuszowiece, Padew Narodowa i Wadowice Górne w pow. mieleckim - poinformował Tomasz Węgrzynowicz z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie.
Dodał, że aktualnie stany wody na Wiśle systematycznie obniżają się.
Opady deszczu w niedzielę sprawiły, że w niektórych rzekach regionu poziom wód przekroczył stan ostrzegawczy. Stan ostrzegawczy został przekroczony na Wisłoku w Krośnie i Tryńczy, Wisłoce w Mielcu oraz na mniejszych rzekach: Grabinianka, Wielopolka, Mleczka, Stobnica, Lubaczówka.
- Niedzielne opady nie spowodowały jednak zagrożeń - zaznaczył rzecznik prasowy podkarpackiej straży pożarnej Marcin Betleja.
Woj. świętokrzyskie
W ciągu najbliższej doby na Wiśle do ujścia Sanu, wzdłuż granicy woj. świętokrzyskiego, spodziewane są spadki poziomu wody przy przekroczonych stanach ostrzegawczych, poniżej ujścia Sanu - powyżej stanów alarmowych.
W zlewni Nidy, Czarnej Staszowskiej, Kamiennej i innych bezpośrednich dopływów Wisły na terenie województwa poziom wody układać będzie się w strefie stanów wysokich, przy przekroczonych w dalszym ciągu stanach alarmowych.
Według Instytutu przy przekroczonych stanach alarmowych w profilach nieobwałowanych prawdopodobieństwo wystąpienia wody z koryta wynosi do 90%. W przypadku przekroczenia stanów alarmowych w profilach obwałowanych IMiGW nie przewiduje przelania się wody przez koronę wałów.
Woj. lubelskie
Na Wiśle poniżej ujścia Sanu, na odcinku wzdłuż granicy woj. lubelskiego, spodziewane są spadki poziomu wody w strefie stanów wysokich przy przekroczonych nadal stanach alarmowych.
W zlewni Wieprza poziom wody układać się będzie w strefie stanów wysokich, lokalnie powyżej stanów alarmowych. Z kolei w zlewni Bugu poziom wody wzrośnie w strefie stanów wysokich, przy przekroczonych lokalnie stanach ostrzegawczych, a na Krznie - alarmowych.
Według instytutu przy przekroczonych stanach alarmowych w profilach nieobwałowanych prawdopodobieństwo wystąpienia wody z koryta wynosi do 90%. W przypadku przekroczenia stanów alarmowych w profilach obwałowanych IMiGW nie przewiduje przelania się wody przez koronę wałów.
Woj. małopolskie
Sytuacja na rzekach w Małopolsce stabilizuje się, ale nadal obowiązuje alarm powodziowy w trzech gminach: Drwinia (powiat bocheński), Rzepiennik Strzyżewski (powiat tarnowski) i Szczucin (powiat dąbrowski).
- Stany wód w południowej części Małopolski obniżyły się, zaś fala wezbraniowa opuszcza województwo. Obecnie trudna sytuacja jest w powiecie dąbrowskim i tarnowskim. Według hydrologów w naszym województwie utrzymuje się tendencja spadkowa poziomu wód - poinformowała rzeczniczka wojewody małopolskiego Joanna Sieradzka.
Pogotowia przeciwpowodziowe obowiązują w Krakowie, Bochni, dwóch powiatach (limanowskim, tarnowskim) oraz ośmiu gminach.
Stan alarmowy przekroczony jest jeszcze w trzech miejscach: na Wiśle w Jawiszowicach (o 10 cm), Szreniawie w Biskupicach (o 66 cm) i na Uszwicy w Borzęcinie (o 35 cm), zaś stan ostrzegawczy w dziewięciu miejscach na Wiśle, Białej, Rabie i Sole.
Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej zapowiadają w Małopolsce zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże, okresami opady deszczu. Wysoko w Tatrach ma padać deszcz ze śniegiem i śnieg.