Trwa ładowanie...

Na tych pytaniach polegli maturzyści.

Wyniki egzaminu z wiedzy o społeczeństwie, w tym roku nie są zadawalające. Zaledwie 13 proc. maturzystów udało się uzyskać połowę punktów. Oto pytania, z którymi nie poradzili sobie uczniowie.

Na tych pytaniach polegli maturzyści.Źródło: PAP/EPA, fot: PAP
dnssodu
dnssodu

W piątek rano dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik poinformował, że w sumie maturę zdało 78,5 proc. uczniów - 84,4 proc. absolwentów liceów i 67,9 proc. tych, którzy uczęszczali do techników. Najgorzej poszedł WOS, z którego średni wynik to 26 proc. i tylko 13 proc. zdających przekroczyło próg 50 proc.

Pierwsze pytanie zawierało opis zjawiska społecznego, które wzmacnia konformizm, przy jednoczesnym wzmocnieniu poczucia spójności członków danej grupy. Proponowane odpowiedzi to: anomia społeczna, stygmatyzacja społeczna, konformizm społeczny i kontrola społeczna.

Na arkuszu pojawiły się też dwa plakaty, jeden z nich dotyczył znanej akcji Banku PZU promującej bezpieczną jazdę. Uczniowie musieli napisać, jaki to rodzaj kampanii.
Kolejne pytania dotyczyły m.in. mniejszości etnicznej żyjącej na terenach Beskidu Niskiego, oraz ideologii u podłoża, której tkwi antyindywidualizm i naturalizm. Uczniowie musieli też zinterpretować wykres ilustrujący badania CBOS.

Najwyżej punktowane było oczywiście wypracowanie. Uczniowie mieli do wyboru trzy tematy dotyczące: rodzajów podatków, systemu wyborczego i partyjnego oraz konfliktów międzynarodowych dezintegrujących terytorialnie państwa na obszarze proradzieckim.

Jeśli chcesz rozwiązać cały arkusz egzaminacyjny, klkliknij tutaj.

dnssodu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnssodu
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj