Na tę chorobę cierpi już ponad milion Polaków
Specjaliści alarmują, że lekarze pierwszego kontaktu rzadko zlecają badania w kierunku chorób tarczycy. Konsekwencją tego jest wykrycie choroby wtedy, gdy wyrządziła ona wiele szkody w organizmie. Ponad milion Polaków ma zdiagnozowane problemy z tarczycą, częściej chorują kobiety. Najczęściej występuje niedoczynność lub nadczynność tarczycy, coraz częściej występują nowotwory tarczycy.
Profesor Andrzej Milewicz - prezes Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego podkreśla, że tarczyca reguluje wiele procesów metabolicznych w naszym organizmie i wpływa na pracę niemal wszystkich naszych narządów, ale wiedza na ten temat jest bardzo niska w naszym społeczeństwie.
Podstawowym badaniem w kierunku chorób tarczycy jest badanie poziomu TSH i USG tarczycy. Profesor Andrzej Milewicz podkreślił, że obowiązkowo kobiety w ciąży i planujące urodzenie dziecka powinny mieć badane hormony tarczycy. - Obligatoryjnie powinny mieć zlecone badania TSH i przeciwciał anty-TPO bo to pozwala zdiagnozować chorobę Hashimoto, która może być przyczyną poronień - tłumaczył.
Dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy niezbędny jest jod, który odpowiada za prawidłowe wydzielanie hormonów tarczycy. O odpowiednią jego ilość powinny szczególnie zadbać kobiety, które planują ciążę. Jod wpływa na rozwój intelektualny dziecka.
Od 23 do 27 maja w ramach Tygodnia Walki z Chorobami Tarczycy w pięciu regionach kraju można będzie skorzystać z bezpłatnych badań TSH. Od dziś do 17 maja można zapisać się na badania na stronie www.tarczyca.pl.