Trwa ładowanie...
22-07-2014 15:41

Na Pomorzu brakuje krwi! Przekładane są planowane operacje

W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Gdańsku rezerwy krwi są na wyczerpaniu. Podczas wakacji pomorskie szpitale "tradycyjnie" przekładają operacje, z powodu braku krwi. Jak co roku stacje krwiodawstwa apelują do honorowych krwiodawców o mobilizację.

Na Pomorzu brakuje krwi! Przekładane są planowane operacjeŹródło: WP.PL, fot: Konrad Żelazowski
d27zkzx
d27zkzx

Głównym powodem braków krwi wskazywanym przez przedstawicieli regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa są wakacyjne wyjazdy czy urlopy regularnych krwiodawców oraz zwiększona liczba wypadków drogowych. Problem ten, co roku dotyka całą Polskę. W całym województwie w lutym ubiegłego roku były 143 wypadki i 177 osób rannych. Dla porównania, w lipcu było 255 wypadków i 332 osoby ranne. Według nieoficjalnych danych, w tym roku bilans może być jeszcze bardziej tragiczny.

Wszystkie te czynniki spowodowały, że w województwie pomorskim brakuje 6 z 8 podstawowych grup krwi. Tylko grupa AB Rh+ jest dostępna w odpowiedniej ilości, a B Rh+ wystarczy na ponad pięć dni przy normalnym zapotrzebowaniu.

- Obecne stany zapasów krwi są niskie. Dużo mniej zadowalające, niż byśmy chcieli. Uzupełniamy je na bieżąco, z dnia na dzień. Rezerwy są na tyle niewielkie, że w momencie poważnego wypadku krwi może zabraknąć dla szpitali. Jest to szczególne widoczne dla rzadkich grup takich z Rh D- . Posiadacze powyższej grupy mają zabiegi przesunięte o dwa, trzy dni - powiedziała Anna Rychlowska, kierownik działu krwiodawstwa gdańskiego centrum. Szczęśliwie, grupę krwi Rh D- posiada zaledwie 1 proc. populacji. Posiadanie takiej grupy oznacza, że jest się jednocześnie dawcą Rh+ i biorcą Rh-.

Pobrana krew nie służy wyłącznie do przetaczania. Wykorzystywana jest również, jako koncentrat czerwonych krwinek. Stosuje się w leczeniu osób z wrodzonymi wadami krwi oraz stwierdzoną niedokrwistością. Czasami krew przetwarza się na koncentrat krwinek płytkowych, który jest później podawany w sytuacji niedoboru płytek krwi współodpowiedzialnych za prawidłowy przebieg procesów krzepnięcia.

Dawcą krwi lub jej składników może zostać każda zdrowa osoba w wieku 18-65 lat o masie ciała przynajmniej 50 kg, która przejdzie pozytywnie krótkie badanie i wywiad lekarski. Krwiodawca powinien mieć ze sobą dokument stwierdzający tożsamość, ze zdjęciem i numerem PESEL oraz z adresem zameldowania. Informacje o godzinach otwarcia Centrum Krwiodawstwa dostępne są na jego stronach www.

d27zkzx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27zkzx
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj