PolskaNa Mazowszu rośnie liczba zakażeń HIV

Na Mazowszu rośnie liczba zakażeń HIV

Rośnie liczba zakażeń HIV na Mazowszu - alarmują eksperci i władze województwa. W zeszłym roku w woj. mazowieckim wykryto prawie 400 zakażeń, podczas gdy rok wcześniej było ich tylko 162. Obecnie na Mazowszu jest ok. 1,5 tys. zidentyfikowanych zakażonych. Wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski powołał zespół ds. realizacji Krajowego Programu Zapobiegania Zakażeniom HIV i Zwalczania AIDS.

Jak poinformowała Elżbieta Nawrocka z Wydziału Zdrowia w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim celem zespołu jest m.in. zwiększenie liczby punktów diagnostycznych, w których można zrobić test na HIV, aby były one dostępne również w mniejszych miejscowościach na terenie województwa oraz upowszechnienie testów wśród mieszkańców Mazowsza.

Na Mazowszu istnieje sześć punktów konsultacyjno-diagnostycznych (jeden w Płocku, pięć w Warszawie). - Chcemy zachęcić mieszkańców do korzystania z bezpłatnych i anonimowych testów. Jak najszybsza diagnoza choroby i rozpoczęcie leczenia pozwalają zachować dobrą jakość życia. Tymczasem wciąż żyjemy w przekonaniu, że "HIV mnie nie dotyczy" i to przekłada się na niską liczbę osób, które z własnej inicjatywy poddają się testom na HIV - powiedziała Nawrocka. Podkreśliła, że poważnym problemem jest fakt, że ok. 66% osób nie wie o swoim zakażeniu.

Jak podkreśliła konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dr Grażyna Cholewińska-Szymańska, Polska była do niedawna krajem, który dobrze radził sobie z epidemią HIV/AIDS i sytuacja w naszym kraju była stabilna. Jednak w zeszłym roku po raz pierwszy liczba nowych zakażeń przekroczyła tysiąc - odnotowano ich ponad 1,3 tys., z czego prawie 400 na Mazowszu. W jej opinii woj. mazowieckie na tle kraju plasuje się wysoko pod względem liczby nowych zakażeń, dlatego niezbędne są działania, które ograniczą epidemię i odwrócą tendencję wzrostową.

Zdaniem prezeski Fundacji Edukacji Społecznej Magdaleny Ankiersztejn-Bartczak nowe zakażenia, które odnotowywane są przede wszystkim wśród młodych ludzi, to efekt braku systemowej profilaktyki i edukacji seksualnej w szkołach. Zwróciła uwagę, że główną drogą zakażenia są kontakty seksualne, co świadczy o tym, że młodzież nie ma podstawowej wiedzy na temat HIV/AIDS i nie odnosi możliwości zakażenia do siebie. - Młodzi ludzie nie używają prezerwatyw, nie robią testów, a później są zaskoczeni, gdy dowiadują się o zakażeniu - mówiła.

W jej opinii profilaktyką w dużej mierze mogłyby zajmować się organizacje pozarządowe, jednak środki na ten cel są systematycznie zmniejszane. Efektem jest wzrost liczby zakażeń.

Nawrocka zwróciła uwagę, że migracja turystów podczas Euro 2012 może być czynnikiem zwiększającym liczbę infekcji. - Wspólna organizacja imprezy sportowej oraz przyjazd do Polski wielu kibiców z Europy Wschodniej powinny zmusić do większej czujności i niepodejmowania ryzykownych zachowań - dodała Cholewińska-Szymańska, przypominając, że liczna zakażeń HIV za naszą wschodnią granicą wzrasta lawinowo, jednocześnie dostęp do leków antyretrowirusowych jest tam niewielki.

Zadaniem powołanego przez wojewodę zespołu będzie zapewnienie profilaktyki, wsparcia i opieki nad chorymi, przeciwdziałanie dyskryminacji chorych oraz utrzymanie spadku zakażeń z matki na dziecko. Planowane są szkolenia, dzięki którym zwiększy się świadomość tematyki HIV i AIDS wśród lekarzy, służb mundurowych, pracowników oświaty i socjalnych oraz służb ratunkowych.

W skład zespołu weszli m.in. przedstawiciele wydziałów zdrowia i polityki społecznej urzędu wojewódzkiego, izb lekarskich oraz izb pielęgniarek i położnych, marszałka województwa, Sanepidu, policji, kuratorium oświaty, NFZ, konsultanci wojewódzcy (z takich dziedzin jak diagnostyka laboratoryjna, choroby zakaźne, epidemiologia oraz zdrowie publiczne), a także dziewięć organizacji pozarządowych.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (22)